Petrol
110.09
0.90%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.112
-0.61%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Çanakkale'den Sidney'e kuyudan seslenecekler

  Su kuyusu formundaki sistem, Yeni Zelanda-Wellington, Avustralya-Sidney kentleri ile Çanakkale arasında sesli iletişim sağlayacak.
  • AA
  • 23.04.2016 - 02:50
  Çanakkale'den Sidney'e kuyudan seslenecekler

  Çanakkale den Sidney e kuyudan seslenecekler #1

  Avustralyalı sanatçı Allan Giddy'nin "Sonik Kuyular" projesi kapsamında, Yeni Zelanda'nın Wellington, Avustralya'nın Sidney kentleri ile Çanakkale'ye kurulan su kuyusu formundaki sistemle, üç şehir arasında sesli iletişim sağlanacak.

  İskele Meydanı'na kurulan, içine yerleştirilen internet erişimi sayesinde binlerce kilometre uzaklıktaki kentlerde yaşayanların birbirlerine seslerini eş zamanlı duyurabileceği sistem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda açılacak.

  Wellington, Sidney ve Çanakkale arasında sesli iletişim, ilk olarak saat 08.30'da sağlanacak. Proje sayesinde bu kentlerde kuyunun başına gelenler, 3 ay süreyle birbirleriyle konuşabilecek.

  Proje sahibi Giddy, AA muhabirine yaptığı açılamada, "Sonik Kuyular" adlı sistemle, üç kentte kuyuların başında olanların birbirleriyle konuşabileceğini söyledi.

  Çanakkale'deki kuyunun başında konuşan kişinin sesinin, aynı anda iki kentten duyulacağını ifade eden Giddy, projeyi, 101 yıl önce birbirleriyle savaşan Türk, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiliz askerlerinin arasında sonradan oluşan dostluğu daha ileriye taşımak için hayata geçirdiklerini belirtti.

  YENİ ZELANDA İLE İLETİŞİM KURULDU

  Sistemi deneyen Yeni Zelanda'daki kuyunun başındaki Georgia adlı kişi, Türk ve Avustralya halklarıyla sesli iletişim içinde bulunmanın heyecanını yaşadığını ifade etti.

  Çanakkale'yi hiç görmediğini kaydeden Georgia, "Hiç gelmedim, çok güzel bir yer gibi görünüyor. Kesinlikle gelmek isterim." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir