Euro
15.323
0.34%
Dolar
13.5225
0.38%
Altın
799.92
0.80%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
494.300
2.58%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C

  Capranica’da sergi açan ilk Türk ressam

  Canan Aydoğan'ın Resimlerimle Yazıyorum I adlı sergisi İtalya'nın başkenti Roma'da sanatseverlerle buluşuyor.
  • 11.10.2012 - 18:21
  Capranica’da sergi açan ilk Türk ressam

  Capranica’da sergi açan ilk Türk ressam #1

  Eserlerinde genellikle düşünsel gelişimi yansıtma eğiliminde olan pedagog sanatçı Canan Aydoğan’ın 'Resimlerimle Yazıyorum I' adlı sergisi, İtalya’nın başkenti Roma’da 19 Eylül 2012 tarihinde açıldı.

  “Resimlerimle Yazdım II” sergisi ise 28 Ekim 2012 tarihinde İtalya’nın Capranica şehrinde sergi sanatseverlerle buluşacak.

  ESKİ İSTANBUL'U HİSSEDERKEN İNSANLARIN RUHLARINI DA HİSSETTİM

  Aydoğan Capranica’da sergi açan ilk Türk Ressam olacak. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviriliğinde açılan "Resimlerimle Yazdım" sergisinin sahibi ressam Aydoğan, "Bunun açılımını yaptığımız zaman hayata dair, yaşadıklarımdan besleniyorum. Sergide 'Yaşamla Dans' serisinden parçalara da yer veren Aydoğan, "Hayata dair yaşadıklarımı, gördüklerimi resme döktüm O yüzden çok ayrı ayrı şeyler göreceksiniz bu resimlerde. Yani bir dönem eski İstanbul'u yaşarken hissederken, o insanların ruhlarını hissederek bunları yapmaya çalıştım. Daha sonra yapraklarla ilgili bir projem var; bu da hayata dair. Portreler de hep bir insana mahsus çünkü; etkilendiğim kişileri yaptım" dedi. Sergide 'Yaşamla Dans' serisinden parçalara da yer veren Aydoğan, materyallerinde yağlı boyaya ağırlık verdiğini ve çok farklı teknikler kullandığını belirtti.

  İTALYANLAR OLDUKÇA İLGİLİ

  Toplamda 55 ile 60 arasında eserle Roma'da sergisini açan Aydoğan, eserleri arasında yer alan eski İstanbul ve Mevlevilere özellikle İtalyanların oldukça ilgili olduğunu kaydetti.

  ESERLERİ AVRUPA ŞEHİRLERİNDE SERGİLENECEK

  Eserlerinde, dışavurumcu fırça darbeleriyle, insanları, kenti, gizli yüzleri, iç dünya gerçekliğini yansıtan Aydoğan, portrelerin betimleyici değil temsili işlevini öne çıkarıyor. Akbank Sanat'ta organizasyon yöneticisi olan Aydoğan, eserlerinin bundan sonra İtalya, Capranica’da, Belçika, Brüksel’de ve Almanya, Hamburg kentinde sergileneceğini de sözlerine ekledi. Sergi, 19 Ekim 2012 tarihine kadar gezilebilecek.


  Görüş Bildir