Euro
9.7064
-0.11%
Dolar
8.1549
0.07%
Altın
452.35
-0.37%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
497.260
0.86%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Dünyaca ünlü sanatçıların eserleri Amazon'da satılacak

  Amazon, aralarında Salvador Dali gibi ünlü sanatçıların eserlerinin de bulunduğu sanat eserlerini internetten satıyor.
  • 08.08.2013 - 14:51
  Dünyaca ünlü sanatçıların eserleri Amazon'da satılacak

  Dünyaca ünlü sanatçıların eserleri Amazon da satılacak #1

  İnternetin öncü alışveriş şirketlerinden Amazon'un yeni sanat bölümünde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 150'den fazla galerinin 40 binden fazla eseri satışa çıkarılıyor. BBC Türkçe'nin haberine göre Amazon'dan Peter Faircy, başlattıkları bu yeni iş kolu konusunda oldukça heyecanlı. Faircy, "Sanatın heyecanını ve duygusallığını müşterilerimize ulaştırıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Amazon Sanat, galerilere, uzmanlıklarını ve eserlerini milyonlarca müşterimize ulaştırmak için yeni bir fırsat sunuyor" dedi.

  GALERİLERDEKİ ESERLER BİR TIK ÖTEDE

  Amazon müşterileri, aralarında New York'taki Paddle8, Miami'deki Holden Luntz, San Fancisco'daki McLoughlin Galerisi ve Seatle'daki Catherine Person Galerisi'de olan pek çok galerinin eserlerine ulaşabilecek. Holden Luntz, Amazon'un, Florida merkezli müşteri tabanına yeni müşteriler kazandıracağını belirtti ve "Harika bir galerimiz var ancak yeni dijital çağda, modern sanatın farklı satış modelleri üzerinden el değiştirdiğinin de bilincindeyiz" açıklamasını yaptı. Galeriler, Amazon'un başlattığı girişimle 'yeni bir sanat müşterisi profili' ortaya çıkacağını düşünüyor.

  SANAT ELEŞTİRMENLERİ BU FİKRİ BEĞENMEDİ

  Ancak sanat eserlerinin internet üzerinden satışını desteklemeyen sanat eleştirmenleri de var ve bunun hem sanata hem de sanatçılara verilen değeri düşürdüğünü savunuyor. Amazon'un yeni hizmetini kullanan müşteriler, sanat eserlerini konusuna, kategorilere, sanatçıya ya da sanatsal akımlara göre arayabilecek.

  Amazon, tüm sanat eserleriyle ilgili ayrıntılı bilgi ve yüksek çözünürlükte fotoğraflar sunduğunu belirtiyor. Bundan 19 yıl önce sadece kitap satışı yapan bir internet sitesi olarak çalışmaya başlayan Amazon bugün yüzlerce faklı kategoride milyonlarca ürünü kullanıcılarına ulaştırıyor. Şirket, 1999 yılında Southeby's müzayede salonunun yüzde 28'lik hissesini satın almış ve bir ortaklığa başlamıştı. Ancak bu işbirliğinden istedikleri verimi alamamaları sonucu, ortak işlettikleri internet sitesi bir yıl sonra kapanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir