Euro
10.3235
0.05%
Dolar
8.8177
0%
Altın
496.44
0.05%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
376.500
-1.78%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Edirne'de gençler Bocuk Gecesi'nde eğlendi

  Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, korku masalı ve hikayelerin anlatılmasının ardından, gençlerin beyaz çarşaf giyip camları vurup köylülerin korkutulduğu 'Bocuk Gecesi' kutlaması yapıldı.
  • DHA
  • 27.01.2019 - 02:51
  Edirne'de gençler Bocuk Gecesi'nde eğlendi

  Çamlıca Köyü Muhtarlığı, Çamlıca Kültür ve Turizm Derneği ile Korudağ Doğal Yaşam ve Çevre Derneği tarafından Keşan Ticaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Bocuk Gecesi’ne, Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen binlerce kişi katıldı.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #1

  Türk Patent Enstitüsü’nce ’Çamlıca Bocuk Gecesi’ olarak tescillenen ve Türkiye, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girebilmesi için çalışmalar başlatılan etkinlikte, Antik Dönem, Ortaçağ ve bölgenin etkileşim içinde bulunduğu diğer kültürlerin izlerini taşıyan koreografiler ile gösteriler sahnelendi.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #2

  CAMLARI VURARAK KÖYLÜLERİ KORKUTTULAR

  Gecede, katılımcılara kış aylarına özgü kabak tatlısı da dağıtıldı. Yüzlerini boyayan, maske takan ve pelerin giyen gençler, bazı evlerin pencerelerine vurarak, içeridekileri korkuttu. İstanbul'dan kutlamalar için Çamlıca köyüne gelen Güler Arabacı, Bocuk Gecesi'nin güzel bir gelenek olduğunu belirterek, "İlk önce sahnede eğlendik. Sonra ev korkutmalarına başladık. Kabak verenleri korkutmaktan vazgeçtik. Çok güzel bir gelenek. Kabak yediğimiz zaman Bocuk bizi korkutamıyor" dedi.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #3

  Yüzüne makyaj yaparak köyde yaşayanları korkutan Görkem Civan ise "Bu gece Bocuk için bir araya geldik. İnsanların evlerine gidip camlarına vurup onları korkutacağız. Bocuk çok eski bir gelenek dedelerim bana hep anlatıyordu. Bu gece için özel kıyafetler giyip yüzümüzü boyadık" diye konuştu.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #4

  BOCUK GECESİ

  Orta Çağ'dan kalma bir gelenek olan Bocuk Gecesi'nde, her evde mutlaka kabak pişirilir. Gecede kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıtığı, ceviz gibi yiyecekler yenir. İnanışa göre, ’Bocuk’ adı verilen varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmazmış. Bu gecede kabağın yanı sıra mutlaka akıtma yapılır. Geceye, aile halkı, komşular ve akrabalar katılır. Gençler, çarşaflara bürünerek komşularını ’Bocuk geliyor’ diye korkuturlar.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #5

  Gecede ’Bocuk’ diye adlandırılan bir varlığın beyazlar içinde insan görünümünde gezdiğine inanılır. Bocuk Gecesi, kışın, en sert gecenin simgesi. Bu gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa, o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılır.

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #6

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #7

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #8

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #9

  Edirne de gençler Bocuk Gecesi nde eğlendi #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir