Petrol
83.75
-1.32%
Euro
17.6951
0.03%
Dolar
18.4934
0.24%
Altın
964.71
-0.12%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
348.823
-6.74%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  En çok ziyaret edilen müze

  Geçen yılın en çok ziyaretçi alan sanat müzesi belli oldu..
  • 24.03.2012 - 18:04
  En çok ziyaret edilen müze

  En çok ziyaret edilen müze #1

  Paris'te bulunan Louvre Müzesi, geçen yılın en çok ziyaretçi alan sanat müzesi oldu.

  Art gazetesinin yayımladığı en çok ziyaret edilen müzeler listesinde ilk sırada olan Louvre Müzesi'nin ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla yüzde beşlik bir artış göstererek bu yıl 8.9 milyon sanatsevere ev sahipliği yaptı.

  Listede ikici sırayı New York Metropolitan Müzesi alırken üçüncü sırada Londra'daki British Museum yer alıyor. Dördüncü ve beşinci sıralarda ise yine Londra'daki National Gallery ve Tate Modern bulunuyor.

  2007'den beri liste başı

  Louvre Müzesi, en çok ziyaretçi alanlar listesinde 2007 yılından bu yana liste başında bulunuyor. Art Gazetesinin baş editörü Javier Pes, müzenin diğer kıymetli parçalarıyla birlikte Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa adlı tablosuna ev sahipliği yapmasının popülerliğini sağladığını söyledi.

  Küresel ekonomik krize rağmen müze ziyaretçi sayısında artış olduğunu söyleyen Pes, bu sonuçların şaşırtıcı olmadığını ifade etti. Pes, "ABD'liler geçen yılki ekonomik kriz dolayısıyla kemerlerini sıktılar ve dışarı çıkarken daha az para harcayabilecekleri mekanlar olarak müzeleri seçtiler" dedi.

  Editör Pes, ekonomik kriz ortamında, başka etkinliklere göre daha hesaplı olan müze aktivitelerine rağbetin arttığı görüşünde.

  Büyük müzelerin ziyaretçi oranının koleksiyonlarının büyüklüğüyle doğru orantılı olduğunu belirten Pes, New York Metropolitan Müzesinin, Picasso'nun eserlerini sergileyerek geniş kitlelere ulaştığını ifade etti.

  Pes, müzelerin koleksiyon seçimleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini de belirtti ve halkta sanata karşı bir iştahı olduğunu ve müzelerin de harcanan paraların karşılığını verdiğini söyledi.

  'Dünyaya dünyayı ücretsiz gösteriyoruz'

  British Museum sözcüsü listede üçüncü sırada olmalarına çok sevindiklerini belirtirken 'Kendimizi, dünyaya dünyayı ücretsiz göstermeye adıyoruz' dedi.
  National Gallery sözcüsü ise ilk beşe girdikleri için çok mutlu olduklarını belirtirken, Tate Modern'in sözcüsü ise ziyaretçi sayılarının dünya çapında sanata ve kültüre artışın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

  Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri listesinde, altıncı sırada tüm ABD'deki tek Leonardo Da Vinci tablosuna ev sahipliği yapan Washington National Gallery of Art bulunuyor.

  Yedinci sırada Tayvan National Palace Müzesi yer alırken, onu takiben sekizinci sırada Paris'teki Centre Pompidou var.Dokuzuncu sırada Kore'deki National Muesum, onuncu sırada ise Paris'teki Musée d'Orsay bulunuyor.

  En çok ziyaret edilen müzeler listesi, geçen yıl Ocak ve Aralık ayları arasında dünyada 400 sanat galerisinden alınan bilgiler doğrultusunda hazırlandı.

  Art gazetesinin baş editörü Javier Pes, müzelerin son yıllarda çok büyük yol kat ettiğini, hedef kitlelerini büyütüp halkın sanata, özellikle de modern sanata olan iştahını arttırdıklarını söyledi.Pes, müzelerin artık daha iyi sergiler koyduğunu ve reklâmlarını daha iyi yaparak daha geniş kitlelere ulaşmasını takdir ettiğini belirtti.


  Görüş Bildir