Petrol
96.97
0.69%
Euro
18.4465
0.92%
Dolar
17.8619
-0.21%
Altın
1.032
-0.14%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.115
2.85%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  En-El Hak'ı alan ortaya çıktı

  En-El Hak'ı alan ortaya çıktı

  Erol Akyavaş'ın en önemli üç tablosundan biri olan "En-el Hak" adlı yapıt satış rekoru kırdı. İşte o tablonun sahibi.
  • 27.03.2012 - 10:48

  Türk resminin ikon yapıtlarından biri olarak görülen 'En-el Hak'ı satın alan Zafer
  Yıldırım, "Her şeyin en iyisi olsun istiyorum. İrili ufaklı 700-800 eserim var. Ama hepsi bir kenara, En-El Hak bir kenara" diyor

  En-El Hak ı alan ortaya çıktı #1

  SATIŞ REKORU KIRDI

  Milliyet'ten Yasemin Bay'ın haberine göre; önceki gün Antik A.Ş.'nin gerçekleştirdiği müzayede yine gözlerin sanat dünyasına çevrilmesine neden oldu. Çünkü 20. YY. Türk resminin ustalarından Erol Akyavaş'ın en önemli üç tablosundan biri olan "En-el Hak" adlı yapıtı satış rekoru kırdı. 2 milyon 780 bin TL'ye satılan eser Burhan Doğançay'ın "Mavi Senfoni"siyle birlikte, çağdaş Türk sanatının en pahalı tablosu unvanına sahip oldu.

  ALAN ORTAYA ÇIKTI

  Satışın hemen ardında akıllardaki ilk soru Türk resminin ikon yapıtlarından biri olarak tanımlanan "En-el Hak"ı kimin satın aldığıydı. Ve cevap çok gecikmeden geldi! Erol Akyavaş'ın ailesi tarafından müzayedeye çıkarılan eserin yeni sahibinin İstinye Park'ın ortaklarından Zafer Yıldırım olduğu açıklandı.

  'ELİMDE NE VARSA ÇIKARIR ONU ALIRDIM'

  Telefonda kendisine ulaştığımız Zafer Yıldırım "En-el Hak"ı satın aldığı için çok mutlu olduğunu belirtti: "Çok çok korktum 'En-el Hak'ı alamayacağım diye. Ama epey daha mücadele edecektik. Kısmet oldu aldık; tabii çok yüksek rakamlara çıktı ama ben daha da yukarlara çıkabileceğinden korkuyordum. Ama çok sevdiğim bir eserdi, elimde ne varsa hepsini çıkarır onu alırdım."

  Yıldırım, Erol Akyavaş'ın kendisi için çok önemli bir sanatçı olduğunu da vurguladı: "Çok sevdiğim bir sanatçı. Akyavaş'ın çizgilerinde müthiş bir yalınlık, sevgi, saygı, İslam, Anadolu var. Onun resimlerinde benim de önem verdiğim değerleri görüyorum. Bu sebeple ona müthiş bir sevgim var. Dolayısıyla hakikaten de büyük bir meblağ verdik ve bu eseri koleksiyonumuza koyduk."

  'KLASİK ESERLERİ ALMIYORUM'

  10-15 yıldır koleksiyon yaptığını belirten Yıldırım "Genellikle çağdaş eserler
  alıyorum; klasik almıyorum. Hangi eseri alacaksam da az sayıda olsun ama pahada değerli olsun diyorum. Her şeyin en iyisi olsun istiyorum. Mesela Turan Erol'un resmini alacaksam en iyi Turan Erol resmi bende olsun; Nuri İyem'in en iyisi bende olsun istiyorum. Az olsun ama iyisi olsun. İrili ufaklı 700-800 eserim var. Bunların arasında 100 tanesi güzel, baba eserler. Ama hepsini koy bir kenara 'En-El Hak' bir kenara. 'En-el Hak'ı müzayede öncesinde görmüştüm, daha görür görmez insanda etki bırakıyor" dedi.

  İKİ ESERE SAHİP TEK KOLEKSİYONER

  En-El Hak ı alan ortaya çıktı #2Deri konfeksiyon, tekstil, turizm, gayrimenkul ve gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteren Orjin Grup'un Zafer Kurşun ile birlikte eşit ortağı olan
  Zafer Yıldırım'ın adı geçtiğimiz yıl da dikkatleri üzerine çekti sanat dünyasında. Çünkü Yıldırım, Antik A.Ş.'nin 2011'deki müzayedesinde yine Erol Akyavaş'ın önemli bir eseri olan "Vav"ı 1 milyon 262 bin TL'ye satın aldı. Böylelikle Zafer Yıldırım, Erol Akyavaş'ın en önemli iki başyapıtına  birden sahip olan tek koleksiyoner oldu.

  İKİ ESER YİNE YAN YANA

  Henüz 24 yaşındayken New York'ta açtığı sergisinde yer alan "Padişahların
  Zaferi" adlı yapıtı New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMa) tarafından
  satın alınan ve böylece bu müzeye giren ilk Türk sanatçı olan Erol Akyavaş'ın
  "Vav" ile "En-el Hak" tablolarının ortak bir geçmişi de var. Her iki eser de 1987'de I. İstanbul Bienali'nde yan yana sergilenmişti. Aradan yıllar geçtikten sonra Zafer Yıldırım'ın satın almasıyla birlikte bu iki eser yine yan yana gelmiş oldu!

  1979'da yollarının kesiştiği Zafer Kurşun ile birlikte 'sıfır'dan, bugün Türkiye'nin
  önemli şirketlerinden biri olan Orjin Grup'a imza atmış olan 1952 Of doğumlu
  Zafer Yıldırım, son yıllarda koleksiyonerliğiyle, sanata olan ilgisiyle de
  dikkat çekiyor.

  TÜRK RESMİNİN EN GÜÇLÜ YAPITLARINDAN

  Kamuoyunun İstanbul'daki İstinyePark projesiyle tanıdığı ve sanat piyasasında büyük adımlar atan Zafer Yıldırım'ın, özellikle çağdaş sanatın başyapıt niteliğindeki eserlerini toplamak istediği biliniyor. Yıldırım'ın koleksiyonuna kattığı son eser olan "En-el Hak" ise Erol Akyavaş'ın İslam düşünürü Hallacı
  Mansur'un tasavvuf inancını yansıttığı, hem ele aldığı konu hem de boyutları (190x350 cm) itibariyle Türk resminin en güçlü yapıtlarından.

  Modern Türk resminin önemli yapıtları 1987'de bir sergide böyle yan yana gelmişti.

  İşte o eserleri satın alan isimler şöyle:

  (1) Erol Akyavaş "Kuşatma"- Nezih Barut

  (2) Burhan Doğançay "Muhteşem Çağ" - Bülent Eczacıbaşı

  (3) Burhan Doğançay "Mavi Senfoni" Murat Ülker

  (4) Erol Akyavaş "En-El Hak" - Zafer Yıldırım (5) Erol Akyavaş "Vav"
  - Zafer Yıldırım

  (6) Erol Akyavaş "Vav" - Mehmet Ali Yalçındağ


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir