Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4662
-0.35%
Dolar
16.7529
0.33%
Altın
974.06
0.43%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.150
2.29%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Eskişehir kültür başkenti etkinlikleri başladı

  Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti programı muhteşem bir gösteriyle yapıldı.
  • 25.03.2013 - 13:49
  Eskişehir kültür başkenti etkinlikleri başladı

  Eskişehir kültür başkenti etkinlikleri başladı #1

  'Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti'' etkinliklerinin başlaması dolayısıyla Atatürk Stadı'nda düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir ile diğer protokol üyeleri katıldı.

  DÜNYANIN MERKEZİ

  Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nasreddin Hoca'nın, "Dünyanın merkezi burası" dediğinde, dünyanın merkezinin sahiden aşağı yukarı Eskişehir ve çevresi olduğunu belirtti.

  Eskişehir kültür başkenti etkinlikleri başladı #2

  O yıllarda yeryüzünde yaşayan birkaç yüz milyon insanın çoğunu birbirine bağlayan yolların da bu coğrafyada kesiştiğini dile getiren Bakan Avcı, şunları söyledi:

  "DERTLERE RAĞMEN GÜLÜMSEDİLER, GÜLÜMSETTİLER"

  "Dertli bir coğrafyaydı burası. Açlık, yoksulluk, güvensizlik kol geziyordu. Nasreddin Hoca'mız ve Yunus'umuz, Mevlana'mız ve Hacı Bektaşımızla birlikte sancılı bir dönemin şahidiydiler, ama gülümsediler, gülümsettiler. İnsana ve hiç gelmeyecekmiş gibi görülen geleceğe güvendiler. Onların sayesinde bir medeniyetimiz oldu, bu toprakların acılarını dindirdik. İnsanlık tarihine göz alıcı, gönül ferahlatıcı sayfalar ilave ettik. Yine yapabiliriz. Dertli coğrafyaların ortasında bir ümit adasında yaşıyoruz. Dertlerimiz yok değil. Evet, daha yapacak çok işimiz var, ama unutmayalım az zamanda çok ve büyük işler de başardık. Mesela bugün Sayın Başbakanımızın teşrifiyle Mevlana'nın şehrini Yunus'un şehrine daha çok yaklaştıran seferleri başlattık. Mevlana'nın hemşehrileri artık Yunus'un hemşehrilerine daha yakın. Sadece birkaç merkeze değil, Anadolu'nun her yerine demir ağlarla hizmet götürme kararlılığımız inşallah bundan sonra da devam edecek. Bu hamlelerle ihtiyar Avrupa'nın gençliği, dağınık Ortadoğu'nun ilham kaynağı, uzak Orta Asya'nın yakını olmalıyız. Tarihin bu kırılma döneminde üzerimize düşeni, Yunus gibi tevazu içinde Nasreddin Hoca gibi mütebessim bir edayla sızlanmadan, arkaya bakmadan, bir tek gönlü kırıp dökmeden yapmamız gerekiyor."

  Düne kıyasla bugün çok daha ümitli, her bakımdan daha güçlü ve zengin olduklarını ifade eden Bakan Avcı, Türkiye'nin, dünyanın her yerinde saygı gördüğünü vurguladı.

  Bakan Avcı, bu saygının hakkını vermek için dünle beraber gidenlere hayıflanmayı bırakıp yeni şeyler söylemek gerektiğine dikkati çekerek, "Bunun için de önce kendimize, yani bizi bir millet yapan değerlerimize güvenmemiz gerekiyor. Bugün hep birlikte kendimize, Eskişehir'e, Türkiye'ye, çocuklarımıza, gençlerimize güvendiğimiz için buradayız. Tanış olmak, işi kolay kılmak, gönüller yapmak için buradayız" ifadesini kullandı.

  DEDE KORKUT HİKAYELERİ ANLATILDI

  Oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan'ın canlandırdığı Nasreddin Hoca'nın stada girmesiyle başlayan törende ve Dede Korkut hikayelerinden bölümler anlatıldı. Oğuz Kağan, Cengiz Han, Alparslan, Yunus Emre gibi Türk büyüklerinin yaşam öyküleri ile Türkler'in tarih sahnesine çıkışından günümüz Türkiye'sine kadar geçen süreç, görsel efekt ve müzikler eşliğinde yaklaşık 500 sanatçı tarafından danslarla sunuldu.

  Eskişehir kültür başkenti etkinlikleri başladı #3

  LOGO GÖKYÜZÜNE BIRAKILDI

  Yunus Emre'nin ilahilerinin seslendirilmesi, sanatçı Ahmet Özhan'ın Türk Tasavvuf Musikisi'nden bazı eserleri yorumlamasıyla devam eden etkinlik, havai fişek gösterisi sunulması ve balonlardan oluşan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti logosunun gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir