Euro
11.0801
0%
Dolar
9.5188
0.2%
Altın
546.48
0.23%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
596.639
0.26%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Facebook'tan tarihi eser satışı yapılıyor

  Tarihi eser satıcıları da artık sosyal medyayı kullanmaya başladı.
  • İHA
  • 22.06.2015 - 13:25
  Facebook'tan tarihi eser satışı yapılıyor

  Son iki ay içerisinde toprak altında bulunan Osmanlı, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler kaçak kazı veya tesadüfler sonucu gün ışığına çıkıyor. Nüfus ve ekonomik açıdan Türkiye’nin birçok ilini geride bırakan ilçelerden birisi olan İnegöl, kaplıca ve tarihsel zenginlikleriyle önem taşıyor.

  Facebook tan tarihi eser satışı yapılıyor #1

  FACEBOOK'TAN SATIŞ

  Önceki gün, kazı çalışmaları sonucu bulunduğu tahmin edilen tarihi eserlerin fotoğraf ve videoları çekilerek Facebook üzerinden alıcısına ulaştırılmaya çalışıldı.

  Facebook tan tarihi eser satışı yapılıyor #2

  FOTOĞRAFLAR PAYLAŞILDI

  İnegöl’de bir internet cafeye gelen iki kişiden birisi 38 plakalı özel otomobilin içerisinde beklerken, diğeri cafeye girerek aralarında oldukça büyük ebatta, başında taç bulunan insan figürü, bebek figürü, mezar başlığı ve çeşitli figürlerin yer aldığı fotoğrafları, Facebook hesabından başka bir adrese gönderdi. Aynı kişi, yeni kazılmış, etrafta toprak bulunan mağara veya kuyu ya da oda gibi bir yerde bulunan figürlerin, el feneri ışığı yardımı ile görüntülerini çekerek alıcı kişi olduğu tahmin edilen adrese yine kendisine ait Facebook adresi üzerinden gönderdi.

  Facebook tan tarihi eser satışı yapılıyor #3

  JANDARMA OLAYA EL KOYDU

  Tapınağı andıran yerin neresi olduğu, nasıl keşfedildiği, fotoğraf ve videolarını çekenlerin kimler olduğu merak edilirken, olaya el koyan jandarma ekipleri, olayı aydınlatabilmek için geniş çaplı araştırma ve soruşturma başlattı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir