Petrol
109.1
0.00%
Euro
17.5507
-1.55%
Dolar
16.6002
-1.68%
Altın
979.21
-1.30%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.851
-2.84%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Fazıl Say: Ben olmadan festivallerim devam ediyor

  Ünlü sanatçı Fazıl Say, CNN Türk'te Şirin Payzın'ın programına konuk oldu.
  • 06.12.2014 - 06:33
  Fazıl Say: Ben olmadan festivallerim devam ediyor

  Fazıl Say: Ben olmadan festivallerim devam ediyor #1

  Fazıl Say, Şirin Payzın'ın sunduğu CNN Türk'teki 360 Derece programına konuk oldu.

  "BEN OLMADAN BENİM FESTİVALLERİM DEVAM EDİYOR"

  Fazıl Say, "Bir sanatçı bitirilebilir mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

  "Ben olmadan benim festivallerim devam ediyor. Festivallerim elimden alınıyor. Bir sanatçı bitirilebilir. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca beni ben yapan eserlerim, orkestralar tarafında hiç çalınmayacak olursa bir sanatçı için bitiş olabilir."

  Şirin Payzın'ın "Sizi bitirmek istiyorlar mı? Ya da neden? diye sorayım" sorusuna ise Fazıl Say, "Ben de bilmiyorum, cevabını onlara sormanız lazım" yanıtını verdi.

  Türkiye'de genel bir sevgisizlik olduğuna dikkat çeken Say, "Bence genel sevgisizlik var, hazımsızlık var. Müzisyen sevgiden beslenir. Biz tabancayla dayatmayla çalamayız" dedi.

  "10 AY HAPİS CEZASI KARARI YARGITAY'DA"

  Şirin Payzın'ın "Davayı sormuyorum, izleyicilerimiz merak edeceklerdir. Neden davayı sormuyorum, bunu lütfen siz açıklayın" açıklaması üzerine Fazıl Say şunları söyledi:

  "Dava Yargıtay'da. 10 ay hapis cezası ertelendi. Yargıtay Başsavcısı kararın hukuk dışı olduğunu bildiren açıklama yaptı. Hukuk süreci devam ediyor. Bu nedenle konuşmam doğru olmaz."

  "DEVLET ORKESTRALARI GEZİ PARKI ÇALAR MI?"

  Fazıl Say "Gezi Parkı eserleri çalınıyor mu?" sorusuna ise "Gezi Parkı eseri 3 ayrı eser. Birini tek başıma diğerlerini ise orkestra eşliğinde çalıyorum. Devlet orkestraları sizce Gezi Parkı eseri çalar mı? Siz sorun çalarlarsa ben seve seve gelirim" diyerek Şirin Payzın'a yöneldi. Say, "Keşke AKP'liler dinleseler çalsak" dedi.

  Fazıl Say, "Özgür hissediyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Bunun bedeli var. Eserin kaldırılıyor. 'Ben bunu demesem de bari başıma iş açmasam' diyorsunuz, o zaman bir otosansür doğuyor ki bu bir sanatçı için ölüm darbesi."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir