Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.905
0.33%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Fazıl Say'dan Türkiye'ye Nazi Almanyası benzetmesi

  Fazıl Say'dan Türkiye'ye Nazi Almanyası benzetmesi

  Attığı tweetler nedeniyle hakim karşısına çıkacak olan Fazıl Say'a destek konseri düzenlendi.
  • 17.10.2012 - 11:45

  Fazıl Say dan Türkiye ye Nazi Almanyası benzetmesi #1

  Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nin çağrısıyla sanatçılar tarafından gerçekleştirilen "Sesimiz seninledir Fazıl Say" etkinliğine bir mesaj gönderen Fazıl Say, içinde bulunduğumuz çağın "Nazi Almanyası'nı hatırlattığını" söylerken, böyle bir dönemde hakkında dava açılmasından ancak onur duyabileceğini belirtti.

  "Sesimiz Seninlerdir Fazıl Say" etkinliğine katılamayan Fazıl Say'ın mesajını Genco Erkal okudu.

  Say'ın mesajı şöyle:

  Sevgili dostlar, sevgili sanatçı meslektaşlarım;

  Bu akşam katılımınızla bana destek olduğunuz için ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağ olun, var olun.

  Bu akşam beni temsilen, başta babam Ahmet Say, tüm ailem ve tüm beraber çalıştığım dostlarım sizinle beraber... İnanın, sanatınızı benim için icra edeceğiniz için öyle gururlandım ki, kelimelerle anlatılamaz...

  Ben de, küçük bir çocukken, bu akşam burada bana sanatıyla destek veren sanatçılarımızı seyrederek, onları örnek alarak büyüdüm... Ne büyük gurur böyle bir gecenin olması...

  "BANA 'NAZİ ALMANYASI'NI HATIRLATIYOR"

  Artık ülkemizde öyle haksızlıklar yaşanmakta ki, çoğumuz hangi birine nasıl yardım edebileceğimizi düşünmekten yorulur hale geldik. Pek çok aydın dostumuz, gazeteciler, şu an bilinmeyen, anlaşılmayan sebeplerden ötürü hapistedir. Bu öyle bir çağ ki, tarif edemiyorum. İnanın bana en çok Nazi Almanyası'nı hatırlatıyor.

  ŞAŞKINIM, ÜZGÜNÜM

  Kendi durumuma gelince:

  İnanın gerçekten çok üzgünüm; aylardır, sadece üzgünüm... Hayatım boyunca Türkiye'nin çağdaş yüzünü sanatımla tüm dünyaya tanıttım, bu yalan değildir, alınan 40 kadar uluslararası ödül, her yıl beş kıtada 120 konser, her yıl bestelediğim senfoniler, konçertolar, çıkardığım cd, dvd, nota ve kitaplar, hepsi, hepsi, ve sanki şu an hiçbirinin hiçbir anlamı yokmuş gibi, bu şekilde bir dava ile cezalandırılma tehdidi ile karşı karşıya kaldığım için çok garip hissediyorum... Şaşkınım.

  BU DAVA HUKUK TARİHİNE GEÇECEKTİR

  Bu dava, hukuk tarihine geçecektir, şu anda tüm dünya bu davaya gülmektedir, bununla ilgili pek çok makale dünyanın çeşitli ülkelerindeki gazetelerde yayınlanmış, konu televizyonlara taşınmıştır, aklı selim sahibi insanlar, böyle bir haksızlığa inanamamaktadır.

  Tüm hukukçular, bu davanın bu mertebeye gelişini şaşkınlıkla ve öfkeyle seyretmektedirler...

  "BİR YANDAN DA İYİ OLDU"

  Aslına bakarsanız, bir yandan da iyi olmuştur, Türkiye'de yaşanan hukuksal tuhaflıklar tüm dünyanın dikkatini çekmeye başlamıştır.
  İnsanlar "ne oluyor Türkiye'de" diye sormaya başlamıştır.

  Bu bana açılan dava, tahammülsüzlüğün, baskının, din-mezhep-inanç-fikir özgürlüğü konularının, ülkemizde ne kadar kısıtlandığını, ne kadar baskı altına alındığını açıkça ortaya koymaktadır. Burada, yapılan haksızlık sadece bana değildir, hepimizedir. En çok da yapanın kendisinedir.

  "BEN ONLARA NE YAPTIM?"

  İktidarın bakanlarının, milletvekillerinin, bu davada açıkça cezalandırılmamı istemelerine, aleyhimde yaptıkları tüm çirkin açıklamalarına, sessizliğine cevap vermek istiyorum... Soruyorum kendime: "Ben onlara ne yaptım bu kadar düşman olmaları için?" Hiçbir cevap bulamıyorum...

  Bilirsiniz, biz sanatçılar özgür ruhluyuz, tok sözlüyüz. Yanlış anlaşılmasın; bu, kimseye "haksızlık yapma özgürlüğü" anlamına gelmemektedir. Ama kendi hür ruhumuzla düşündüğümüz, yazıp çizdiğimiz veya alıntıladığımız şeyler, asla ve asla bir başkasına haksızlık değildir, olmamalıdır. Fikirler farklıdır. İnançlar ve hissiyatlar, içselleştirmeler farklıdır.

  Türkiye'nin bu karanlık döneminde yaşadıklarımız, nesiller boyunca hatırlanacaktır...

  MADEM KARANLIK BİR DÖNEM O ZAMAN AYDINLATALIM

  Sevgili dostlar; sözü uzatmak istemiyorum, Hayyam'ın bir dörtlüğünü Twitter'da retweet ettiğim için yargı önüne çıkmam, böyle bir dönemde belki de onurdur. İçimdeki Hayam daha da bir anlam kazanmıştır...

  Hiçbir suçum yok. Hiçbirimizin hiçbir suçu yok. Biz çağdaş bireyleriz. Sürü değiliz. Madem karanlık bir dönem, o zaman aydınlatalım!

  FAZIL SAY TWITTER'DA NE YAZMIŞTI?

  Fazıl Say twitter hesabından "Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir? Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?" tweet'ini paylaştı. Pek çok Twitter kullanıcısı Fazıl Say'a tepki gösterirken Fazıl Say kendisine gelen destek mesajlarını retweetledi. Say ardından da "Muezzin 22 saniyede okudu aksam ezanini yahu. Prestissimmo con fuco!!! Ne acelen var? Sevgili? Raki masasi?" tweetini atınca sosyal medyanın gündemine yerleşti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir