Petrol
111.34
2.12%
Euro
17.4719
-0.32%
Dolar
16.753
0.33%
Altın
973.84
0.40%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
330.572
2.98%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Feminist Sinema'nın 100. yılı

  Bu yıl Feminist Sinema’nın 100’üncü, Filmmor’un 10. yılı kutlanıyor.
  • 24.02.2012 - 09:59
  Feminist Sinema'nın 100. yılı

  Feminist Sinema nın 100. yılı #1

  Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 9 Mart'ta Pera Müzesi'nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak.

  20 ÜLKEDEN 70 FİLM

  Büyük Londra Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalde 20'yi aşkın ülkeden 70 filmin gösterileceğini belirtti.

  "HAYATI FİLM YAPAN KADINLARA SAYGIYLA"

  Özman, ''Hayat Geçer. Bir Kadın Görür. Bir Film Yapar. Hayatı film yapan kadınlara saygıyla'' sloganıyla düzenlenen festivalde, dünyanın farklı ülkelerinden film yönetmenlerinin de sinemaseverlerle birlikte olacağını, tema bölümleri, toplu gösterimler, panel, konferans ve atölyelerle festivalin 10. yaşının kutlanacağını anlattı.

  Festivalin, İstanbul'un ardından Çanakkale, Van ve Hakkari'de gerçekleştirileceğini belirten Özman, ''Van'daki gösterimler çadırkentler ve prefabrik konutlarda yapılacak'' dedi.

  Basın toplantısında konuşan Festival Program ekibinden Yasemin Temizarabacı da, festivalin temaları ve filmler hakkında bilgi verdi.

  Altın Bamya Akademi Jürisi Esin Küçüktepepınar da, ''Altın Bamya'' ödülünü vermemeyi çok arzuladıklarını, ancak bu yıl yine bu ödüle aday çok kalabalık bir liste izlediklerini söyledi.

  Ödül kıstası konusunda yanlış anlama olduğunu da belirten Küçüktepepınar, filmlerde kadın karakterlerin ''kötü karakter'' olarak gösterilmesinin adaylık kıstası olmadığını vurgulayarak, ''Kadın karakter rollerinin yeterince özenli olmayan karton karakterler olarak gösterilmesi, başrol olan erkeği destekleme amacıyla erkek rolüne bağlı bir kadın rolü olarak çıkarılması gibi kıstaslarla seçim yapıyoruz'' diye konuştu.

  FEMİNİST SİNEMANIN 100. YILI

  Festivalde temalarından biri, ''Feminist Sinemanın 100, Filmmor'un 10 Yılı (Elemtere Fiş Kem Gözlere Şiş)'' olacak. Bu bölümde dünya sinema tarihinin ilk filmini çeken kadın yönetmen Alice Guy-Blache'dan başlayarak kadınların sinema tarihinin öncü yönetmenlerinin, feminist sinemanın yanı sıra sinemanın klasikleri arasına giren filmleri izlenebilecek.

  ''Kadınların Sineması'' temasıyla düzenlenecek bir başka bölümde ise dünyanın farklı ülkelerinden 33 filmden 18'i, gala gösterimiyle Türkiye'de ilk kez izleyici karşısına çıkacak.

  Festivalde, Belçikalı feminist yönetmen Marie Mandy bu yıl toplu gösterimiyle Türkiye'deki sinema izleyicileriyle buluşacak. Toplu gösterimde, kadın yönetmenlerin aşkı, tutkuyu ve cinselliği nasıl filme aldığının izini süren, Sally Potter, Agnes Varda, Catherine Breillat, Doris Dörrie, Deepa Mehta, Müfide Tlatli, Safi Faye ve Jane Campion mülakatlarıyla kadın sinemasında cesur bir yolculuğa çıkan ''Tutkuyu Filme Almak (Filming Desire: A Journey Through Women's Film)'' filminin gösterimi yapılacak.

  Toplu gösterimde, ''Nekahat Güncesi'', ''Yapay Rahim'', ''Bedensiz Doğum'', ''Ailelerimiz ve Hayat'', ''Memeler de Küçük Şeyler Gibi Başlar'' ve ''Judith'' filmleri de izlenebilecek.

  2 ÖZEL BÖLÜM

  Festivalin bu yıl 2 de özel bölümü olacak. ''Tunus'un Yaseminleri'' başlıklı özel bölümde, Kalthoum Bornaz'ın ''Dünyanın Yarısı'', Nejia Ben Mabrouk'un ''Sema'', Nadia El Fani'nin belgeseli ''Laiklik İnşallah!'' izlenebilecek.

  İkinci özel bölüm ''Cins-iyet-ler''de ise cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair filmler yer alıyor.

  Açılış töreni 9 Mart'ta Pera Müzesi'nde yapılacak festivalin, 19 Mart'ta Hollanda Konsolosluğu'nda yapılacak kapanış töreninde ise kadın kimliğini negatif gösteren filmlere verilen ''4. Altın Bamya Ödül Töreni'' gerçekleştirilecek.

  Festivalde, atölye, panel ve söyleşilerin yanı sıra festival konuklarından Marie Mandy, Marleen Gorris, Müfide Tlatli ve Rahşan Bani-Etemad ile festival izleyicisine özel atölye-söyleşileri de yer alacak.

  Festival İstanbul'un ardından, Van Kadın Derneği ortaklığıyla Van'da, Yüksekova Kadın Derneği ortaklığıyla Hakkari'de, Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ortaklığıyla Çanakkale'de sürecek.

  Festival biletleri: 3TL / Bütün filmler Türkçe elektronik altyazıyla gösterilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir