Euro
15.1296
-0.10%
Dolar
13.3741
-0.02%
Altın
791.1610
0.15%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
555.555
-2.72%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Fischer Efes'e hayran kaldı - Video

  Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Efes Antik Kenti'ndeki konseri izledi.
  • 17.06.2012 - 07:22
  Fischer Efes'e hayran kaldı - Video

  Fischer Efes e hayran kaldı - Video #1

  Selçuk'un turistik köyü Şirince'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ikili görüşme yapan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, eşi Margit Fischer, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Karlheinz Töchter ile, Efes Antik Kenti'ndeki Celcius Kütüphanesi'nde Borusan Flarmoni Ortestrasi'nın konserini izledi. Konserden öncesinde konuşan Konuk Cumhurbaşkanı Fischer, 100 yılı aşkın bir süredir Efes Antik Kenti'nde süren kazılarda çok önemli bir kültürel mirasın ortaya çıkarıldığını söyledi.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerinde Avrupa ve Avrupa'nın sorunları üzerine ayrıntılı bir şekilde görüş alış verişi yapma fırsatını bulduklarını ifade eden Fischer, "Avrupa'daki ortaklıklarımız ve ikili ilişkilerimiz, Avusturya- Türkiye arasındaki işbirliğini dile getirme fırsatı bulduk. Türk hükümet yetkilileri, İzmir Valisi ile bir araya geldik, milletvekilleri ile bir araya geldi. Sadece buradaki kütüphane değil, bütün alandaki önemli hususları görme imkanımız oldu, bilgi edinme fırsatımız oldu, içselleştirme imkanımız oldu. Gerçekten çok değerli hususları ve izlenimleri paylaştık" dedi.

  Efes Antik Kenti'ndeki Yamaç Evler'de de 50 yıldır yapılan kazılarda büyük çaba harcandığını, Avusturya Arkeoloji Ensitüsü tarafından önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Konuk Cumhurbaşkanı Fischer, "Burada gerçekten zaman zaman çok güzel, doruklara çıkan ilişkiler oldu, zaman zaman sıkıntılar yaşandı. Böyle bir değerin ortaya çıkması bugünden yarına hemen gelişmedi, kazı çalışmalarına başlanıp başarı elde etmek mümkün değil, sabra, dayanıklılığa ihtiyaç vardır. En önemli hususların ön planda tutulması gerekir. Bütün bu özellikler burada var. Efes Antik Kenti'nde bilim insanları ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymuşlar. Sayın Bakan Günay, çok önemli bir partnerimiz burada, sorunları açıkça konuşabilmekteyiz. Birlikte gelecek yaratabileceğimizi görüyoruz. Özellikle Avusturya ve Türkiye'nin işbirliğindeki yüksek kaliteye vurgu yapmak istiyorum. Organizasyon çok iyi, çalışan bilim insanlarına teşekkür etmek istiyorum. Burada sadece Türkiye ve Avusturya'dan değil, dünyanın birçok yerinden gelen bilim insanlarının emekleri var. Müzisyenler müziğin bütün dünyanın anlaştığı bir dil olduğunu söylerler. Kültürel ve bilimsel alandaki işbirliğimize baktığımız zaman bu alanların da ortak bir dil olduğunu söyleyebilirim. Buradaki etkinliklerin değerini biliyoruz, çalışmaların sürmesini istiyoruz. Çok dostane bir ortamda işbirliğinin süreceğine inanıyorum" diye konuştu.

  "EFES'TEKİ İŞBİRLİĞİ DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK"

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Avusturya ile 1895 yılından beri Efes'te ortak kazılar yaptıklarını Efes'in tarihin ve bugünün önemli kentlerinden biri olduğunu, Avusturyalılarla birlikte önemli bilimsel ve kültürel çalışma yapıldığını belirtti. Efes'teki işbirliğinin dünyaya örnek olacak bir işbirliği olduğunu, bu işbirliğinin yeni ürünler vereceğini ifade eden Bakan Günay, Cumhurbaşkanı Fischer ve Avusturya bilim ve Araştırma Bakanı Karlheinz Töchterle yaptığı toplantıların Efes'teki restorasyon ve koruma çalışmaları ve başka işbirliği alanları yaratacağını umut ettiğini dile getirdi.

  "ÇALINAN ESERLERİMİZİ GERİ İSTİYORUZ"

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son yıllarda arkeolojik kazılara, kazı alanlarının yeniden düzenlenmesi, yeni müzeler yapılması, eski müzelerin yeniden düzenlenmesi konularına büyük önem verdiğini anlatan Bakan Günay, "Arkeolojik alanda çalışırken tarihin hiçbir dönemini ayırmıyoruz. Hangi kültürden, hangi dönemden, hangi inançtan, hangi dinden kalmış olursa olsun bütün bunlar insanlığın ortak zenginliğidir. İnsanlığın tarihini, buyük geleceğini güzelleştirmek için çalışıyoruz. Anadolu'da gerek Pagan gerek Hristiyanlık gerek Musevilik döneminden kalırsa kalsın hepsini insanlığın ortak mirası olarak geleceğe taşıyoruz. Kazılara büyüm önem veriyoruz. 120 üniversite ve 40'tan fazla yabancı arkeoloji enstitüsü ile kazılarda işbirliği yapıyor. Son yıllarda ülkemizden, Yunanistan, Suriye, İran, bütün Ön Asya, Doğu Avrupa'dan geçmiş 200 yılda büyük savaşlar döneminde çok sayıda eser dünyanın başka müzelerine gönderilmiş. Giden eserler bir belge, anlaşmaya, hukuka dayanıyorsa bunlarla ilgili bu yüzyılda şimdilik bir itirazımız yok. Hukuk düzeni talepte bulunmaya izin vermiyor. Bir belge yoksa, anlaşmaya dayanmıyorsa ait oldukları topraklara dönmeli. İnsanlığın ortak ihtiyacı olarak değerlendiriyoruz. Kendi ülkem kadar Mısır, Yunanistan, Doğu Avrupa ülkeleri içinde talep ediyoruz. Son yıllarda kararlı bir çaba gösteriyoruz. Yüzyıldan beri ortak amaca büyük emek sarf ettiğimiz Avusturya'nın da dikkat göstermesini, bizim bu anlayışımızı paylaşmasını bir ihtiyaç olarak ifade etmek istiyoruz" diye konuştu. İzmir'in EXPO 2020 adaylığına da değinen Bakan Günay, Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer'in desteğinin önemli olduğunu dile getirerek EXPO 2020 konusunda destek istedi.

  Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Karlheinz Töchterle da Efes'te Avusturya ve Türkiye arasında güzel bir işbirliği olduğunu, her yıl milyonlarca insanın alanda gezmekten büyük keyif aldığını ancak daha yapılacak çok işin olduğunu dile getirdi.

  Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü ve Efes Kazı Heyeti Başkanı Doç Dr. Sabine Ladstatter da kazılarla ilgili bilgi verdi. Geceyi sunan Modacı Atıl Kurtoğlu ise bir sonraki koleksiyonunda Efes'ten esintiler olacağını söyledi.


  Görüş Bildir