Euro
15.2717
-0.10%
Dolar
13.5799
-0.07%
Altın
795.4330
0.10%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
507.675
0.66%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Frankfurt Türk Film Festivali'nin galası yapıldı

  Müjde Ar ve Aytaç Arman'a onur ödülü verildi
  • 12.11.2012 - 15:34
  Frankfurt Türk Film Festivali'nin galası yapıldı

  Frankfurt Türk Film Festivali nin galası yapıldı #1

  Almanya'da 12. Frankfurt Türk Film Festivali'nin açılış galası yapıldı. Galada Müjde Ar ve Aytaç Arman'a onur ödülleri verildi.

  Galaya festivalin onur konukları Müjde Ar ve Aytaç Arman, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Frankfurt Belediyesi Uyum Dairesi Başkanı Nargess Eskandari-Grünberg, Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Osman Şahin, Adana Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, sanatçı Rafet El Roman ve çok sayıda davetli katıldı.

  Galaya katılması beklenen diğer onur konukları Halit Akçatepe ve İzzet Günay ise vizeleri yetişmediği için etkinliğe katılamadı. İki sanatçının vizesinin bugün çıktığı ve Frankfurt'a gelecekleri öğrenildi.

  12. KEZ DÜZENLENİYOR

  Festival galasının açılış konuşmasını yapan komite başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalin 12. kez düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Frankfurt Belediyesi tarafından yaptığı çalışmalardan dolayı kendisine Uyum Ödülü verildiğini anımsatan Sıtkı, ''Bu seneki uyum ödülünü Frankfurt Belediyesi bana layık gördü. Bu ödül sadece bana ait değil, festivali 12 yıldır gecesini gündüzüne katarak çalışan ekibe verilmiştir'' dedi.

  Akçatepe ve Günay'ın vizelerinin yetişmemesine değinen Sıktı, ''Festivalde bizi üzen bir hadise yaşandı. Festivalimize davet ettiğimiz ve davetimize icabet etmek isteyen sanatçılarımız Almanya'nın İstanbul'daki konsolosluğu tarafından vize engeline takıldı. Bu konuda çok üzgünüz'' şeklinde konuştu.

  Bu konuda Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı Jörg Uwe Hahn'ın girişimlerinin de başarısız kaldığını belirten Sıktı, Hahn'a çabalarından dolayı teşekkür etti.

  TÜRK SİNEMASININ GELDİĞİ YER

  Frankfurt Başkonsolosu Saygılı da, 12 yıldır düzenlenen festivalin niteliğinin her yıl artarak devam ettiğini ifade ederek, ''Başta Hüseyin Sıtkı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada 3 milyonu aşkın Türk insanımız yaşıyor. Onların Türkiye ile bağlarını güçlü şekilde kuran belki de filmlerimizdir. Festival buradaki Alman dostlarımıza Türk filmlerini tanıtabilmek ve Türk sinemasının geldiği yerleri gösterebilmek açısından çok önemli bir fırsattır'' şeklinde konuştu.

  Festivalin onur ödülünü alan Müjde Ar da, 37 yıla 80 film sığdırdığını belirterek, ''Sizleri bazen güldürmüş, bazen de ağlatmışım. Ezilen, horlanan, acı çeken kadınların ruhlarını içime çekmişim, onlar olmuşum. Ne mutlu bana. Bence oyuncu olmak sadece meşhur olmak demek değildir. Gözlemlerimizle zenginleşmek ve bunları sizlerle, sevenlerle paylaşmaktır. Onur ödülünün de ayrı bir önemi vardır bu bağlamda. Onur ödülü bence sizler tarafından verilen kocaman bir aferindir. Çok teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

  RAFET EL ROMAN KONSER VERDİ

  Aytaç Arman da, onur ödülünün kendini onurlandırdığını ifade ederek, böyle bir ödüle layık görüldüğü için teşekkür etti.

  Ödül törenin ardından Rafel El Roman bir konser verdi.

  Bu akşam gösterilecek ''Dedemin İnsanları'' filmiyle başlayacak olan 12. Frankfurt Türk Film Festivali 18 Kasım'a kadar devam edecek.


  Görüş Bildir