Petrol
109.83
-0.15%
Euro
16.8119
0.06%
Dolar
15.753
-0.75%
Altın
938.11
-0.47%
Borsa
237
-0.08%
Bitcoin
480.864
0.37%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Halk ozanı Neşet Ertaş anılacak

  Halk ozanı Neşet Ertaş anılacak

  Türkülerinde "Garip" mahlasını kullanan "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş, ölümünün 6'ncı yılında yâd edilecek.
  • Haber Merkezi
  • 24.09.2018 - 14:29
  • Güncelleme : 24.09.2018 - 15:29

  Yaşamını sürdürdüğü İzmir'de 25 Eylül 2012'de hayatını kaybeden ve bir gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı cenaze töreniyle memleketi Kırşehir'de toprağa verilen bozlak ustası, 6. ölüm yılında çeşitli programlarla anılıyor.

  İSMİ YAŞATILIYOR

  Orta Anadolu Abdal kültürünün son temsilcilerinden Neşet Ertaş'ın ismi, Kırşehir'de Kültür ve Sanat Merkezi, Gönül Sultanları Kültür Evi ve birçok kurumda yaşatılıyor.

  Bozlak ustasının, babası Muharrem Ertaş'ın mezarının yanındaki kabri, yurt içinde ve dışından gelen sevenlerinin akınına uğruyor.

  Halk ozanı Neşet Ertaş anılacak #1

  HAYATI

  Yazar Yaşar Kemal'in ilk defa dillendirmesiyle "Bozkırın Tezenesi" olarak ünlenen Türk Halk Müziği'nin efsane ismi, saz ve söz ustası Neşet Ertaş, 1938'de Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi.

  Doğduğunda gelenek olarak göbeğinin üstüne babasının sazı konulan Ertaş, Abdal kültürünün o zamanki temsilcilerinden olan babası Muharrem Ertaş ile gittiği düğünlerde önce oyun oynayarak, daha sonra da sazıyla türküler söyleyerek hayata atıldı.

  Halk ozanı Neşet Ertaş anılacak #2

  OYUNCAKTAN BAĞLAMA

  Her Abdal çocuğu gibi müziğe doğuştan ilgisi olan Neşet Ertaş'ın ilk çalgısı, annesi Döne Ertaş'ın çamaşır yıkama tokacına tel takmak suretiyle yaptığı oyuncak bağlama oldu.

  Okula gidemeyen ve okuma yazmayı ağabeyinden öğrenen Ertaş, küçük yaşlardan itibaren bağlama ve saz çalarak kendini geliştirdi.

  Babası ile 8 sene boyunca Kırşehir'in ilçeleri, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Yozgat ve Kayseri'de adeta köy köy gezerek kendi deyimiyle düğünlere şenlik katan Neşet Ertaş, daha sonra Kırşehir'de kendisi gibi yetenekli diğer müzisyenlerle Abdallar Topluluğu'nu kurarak düğünlerde sazını çalmaya devam etti.

  Halk ozanı Neşet Ertaş anılacak #3

  SAHNELERDE

  Neşet Ertaş, 1957 yılının sonunda İstanbul'a gitti ve ilk plağı olan "Neden Garip Garip Ötersin Bülbül" türküsünü babasıyla seslendirdi.

  Anadolu'da halk ozanı olarak tanınmaya başlayan Neşet Ertaş, o tarihten sonra yeni plaklar ve kasetler çıkararak sanat hayatını sürdürdü.

  İstanbul'da 2 yıl boyunca çalıştıktan sonra Ankara'ya yerleşti ve burada sahne almaya başladı. Ünlü halk ozanı 25 Eylül 2012'de İzmir'de tedavi gördüğü hasteneden hayatını kaybetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir