Petrol
110.79
0.01%
Euro
17.268
1.36%
Dolar
16.0752
0.94%
Altın
965.13
1.72%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.015
-1.19%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  İstanbul Kitap Fuarı yarın açılıyor

  32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kapılarını yarın kitapseverlere açıyor.
  • 01.11.2013 - 12:06
  İstanbul Kitap Fuarı yarın açılıyor

  İstanbul Kitap Fuarı yarın açılıyor #1

  Fuar, 650 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 300 etkinlik ve yüzlerce imza günüyle 2-10 Kasım'da Büyükçekmece'deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ne kitapseverlerle buluşacak.

  Onur Yazarı Prof. Dr. Taner Timur ve Tema "Geçmişteki Gelecek"

  Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından alınan kararla tarihçi akademisyen Prof. Dr. Sayın Taner Timur 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı "Onur Yazarı" olarak belirlenirken fuarın ana teması ise "Tarih: Geçmişteki Gelecek" olarak kararlaştırılmıştır. Fuar süresince Prof. Dr. Taner Timur'un katılımıyla paneller ve söyleşiler düzenlenecektir.

  KONUK ÜLKE: ÇİN HALK CUMHURİYETİ

  Fuarın Onur Konuğu olarak belirlenen Çin Halk Cumhuriyeti, 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında Uluslararası Salonda yer alacak.

  Çin'den 100'ün üzerinde yayınevi katılırken fuar süresince yazarların katılımıyla etkinlikler düzenlenecek. Çin edebiyatının önemli isimleri fuarın konuğu olacak.

  Programında söyleşiler, paneller, kaligrafi atölye çalışmaları, profesyonel buluşmalar ve sergiler de yer alacak.

  Bu yıl, Uluslararası Salon kapsamında 28 ülkeden 200 yayınevi, telif ajansları ve yayıncı birlikleri 2-5 Kasım 2013 tarihleri arasında 12 nolu holde yer alacak.

  FUARIN SERGİLERİ

  Kitap Fuarı bu yıl birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapıyor. Geçmiş Günü Elerken: Tarih Kıymet Hükmü Demektir" sergisi Cumhuriyet döneminin en uzun soluklu yayını Büyük Doğu Dergisi'nin uzak ve yakın geçmişe dair tespit ve kıymet hükümlerini barındıran bazı kapak ve iç sahifede yer almış bilgi ve belge örnekleri sergilenecek.

  Bu yıl, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 90. yıldönümü olması sebebiyle Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından hazırlanan "Hasretin İki Yakası-Mübadil Aile Öyküleri" adlı sergi, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda ziyaretçilerle buluşuyor. Sergi, Türkiye'den Yunanistan'a ve Yunanistan'dan Türkiye'ye göç eden yaklaşık 70 mübadilin göç öykülerinin özetlerinden ve aile albümlerindeki fotoğraflardan oluşuyor.

  UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alınan Piri Reis'in 1513 tarihli Dünya Haritası'nın 500. yılı olarak TÜYAP ve Boyut Yayınları tarafından "Piri Reis: 500 Yaşında" sergisi kitapseverlerle buluşacak.

  Fotoğraf sanatçısı James Robertson'ın, ikinci vatanı olan İstanbul'u tüm gerçekliğiyle, eşsiz güzellikleri ve sayısız ilginçlikleriyle çelişkilerin bir arada yaşadığı bir şehir olarak objektifine yansıttığı kareler "James Robertson'un Objektifinden 19. yüzyıl İstanbul'u" sergisi ile fuarda ziyaretçilerle buluşacaktır. TÜYAP tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü Fahri Aral, tasarımını Sadık Karamustafa üstlenmekte.

  Tarih araştırmacısı Atilla Oral'ın hazırladığı "İşgalden Kurtuluşa İstanbul" sergisi İngiliz ve Fransız işgalciler tarafından çekilen fotoğraflar ve saklanan belgelerden oluşuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir