Euro
10.3987
-0.33%
Dolar
8.8621
-0.04%
Altın
501.17
0.43%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
391.800
3.41%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler

  Balıkesir'de ortaokul öğrencileri, yılbaşında birbirlerine hediye almak için ahşap ve kağıttan yapıp sattıkları kitap ayraçlarının parasını, hasta bir sokak köpeğinin tedavisi için bağışladı.
  • DHA
  • 16.01.2019 - 06:49
  • Güncelleme : 16.01.2019 - 06:49
  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler

  Merkez Altıeylül ilçesindeki Zağnospaşa Ortaokulu'nun 5/C ve 5/E sınıfı öğrencileri, İngilizce öğretmenleri Rüya Kutnal Tümyanak ile birlikte, yılbaşında birbirlerine hediye almak için aralık ayında kitap ayracı yapmaya başladı.

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #1

  TANESİNİ 2 LİRADAN SATTILAR

  Öğrenciler kağıt ve ahşaptan yapılan kitap ayraçlarını, başta okuldaki arkadaşları, öğretmenleri ve ailelerine tanesi 2 TL'den satmaya başladı. Öğretmenleri Rüya Kutnal Tümyanak, bir süre sonra öğrencilerine, kitap ayracı satışından elde edilen paranın, birbirlerine hediye almak yerine sokak hayvanları için bağışlanmasını önerdi.

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #2

  SOKAK HAYVANLARI İÇİN YAPIP SATTILAR

  Bunun üzerine kitap ayracı projesi, sokak hayvanlarına yardım kampanyasına dönüştü. Kampanyayı duyan çok sayıda kişi de öğrencilerin yaptığı, el emeği göz nuru kitap ayraçları için internet üzerinden şipariş verdi. Öğrenciler, internetten gelen siparişler üzerine yüzlerce kitap ayracı yaparak, bunları sattı.

  Kampanyadan toplanan yaklaşık 7 bin TL, öğrencilerin yüzünü dahi görmediği İstanbul'daki leishmania hastası bir sokak köpeğin tedavisi için bağışlandı.

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler

  LEİSHMANİA HASTASI KÖPEĞE ŞİFA OLDULAR

  Öğretmen Rüya Kutnal Tümyanak, bir sokak köpeğinin tedavisi için öğrencilerin projeyi sahiplendiklerini belirterek, şöyle konuştu:

  “Çocuklara, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrensinler diye bir yılbaşı çekilişi yapmayı planladık. Daha sonra bu klasik yardımlaşma fikrinden ziyade dışarıdaki hayvan dostlarımıza yardım etmek fikri ile karşılaştık. Kitap ayraçları geliriyle bir hayvana yardımcı olmayı düşündük. Çocuklar el emekleriyle kitap ayraçları yaptılar. Okulda bu ayraçları öğretmenlerine, okul arkadaşlarına, okul dışındaki arkadaşlarına satmaya başladılar. Mütevazı bir şekilde başlayan projede zamanla online satışlar başladı. İnternet üzerinden gelen siparişler, sınıf anneleri ve velilerin desteğiyle, PTT vasıtasıyla sahiplerine ulaştırıldı. İnternet üzerinden EFT ile yardımlar geldi ve bu yardımlar sınıf annelerimizin hesabında toplandı. Toplanan paralar ile bir havuz oluşturduk. Biriken bu paraları, İstanbul’da bulunan Melekler Şehri Barınağı'na gönderdik. Para, leishmania rahatsızlığı bulunan ve ölmek üzere olan bir sokak köpeğinin ameliyatı için kullanılacak. Onların sayesinde inşallah bu hayvan ölümden kurtulacak ve tedavi olup sağlına kavuşacak."

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #3

  "SOKAK HAYVANLARINI DA DÜŞÜNMELİYİZ"

  Sokak hayvanlarını da düşünmek gerektiğini söyleyen 5/C sınıf öğrencisi Ceren Özmen ise, “Öğretmenimiz ile beraber hazırladığımız kitap ayraçlarıyla bir hayvanın tedavisini yaptırdık. Ben ve arkadaşlarım çok mutluyuz. Hep kendimizi düşüneceğimize biraz da hayvanları düşünsek iyi olur bence.” dedi.

  Kampanyada görev alan 5/C sınıf öğrencisi Mehmet Eroğlu da “Malum kış geldi kendimizi düşünürken, hayvan dostlarımızı unuttuk. Yaptığımız bu kitap ayraçlarıyla onlara yardım etmek istedik." diye konuştu.

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #4

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #5

  Kitap ayracı satarak sokak köpeğini tedavi ettirdiler #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir