Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
476.688
-9.14%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  Kürtçe Hamlet Hollanda'da

  William Shakespeare'in Hamlet'i ilk defa Kürtçe olarak Amsterdam'da sahnelendi
  • 19.10.2012 - 13:12
  Kürtçe Hamlet Hollanda'da

  Kürtçe Hamlet Hollanda da #1

  Dünyanın en büyük oyun yazarı olarak kabul edilen İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in Hamlet oyunu, ilk defa Kürtçe olarak Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve ve Hollanda Rast Tiyatrosu ekibi tarafından sahnelendi.

  İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in Hamlet oyunu ilk defa Kürtçe olarak sahneye kondu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Hollanda Rast Tiyatrosu tarafından ortaklaşa sahnelenen oyunun dünya prömiyeri Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Stadsschouwburg Tiyatrosu'nda yapıldı. Büyük ilgi gören Hamlet'i kendi anadillerinde izlemek için salonu dolduran Hollanda'daki Kürtler kadar Hollandalılar da oyuna ilgi gösterdi. Yüzlerce kişi tarafından izlenen ve alkış alan oyunun yönetmenliğini Rast Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz'ün yaptı.

  İNGİLİZCE'DEN KÜRTÇE'YE ÇEVİRİLDİ

  Oyunda Hamlet'e Yavuz Akkuzu ruh verirken, oyunda Özcan Ateş, Elvan Koçer, Mesut Erenol, Mehmet Emin Yalçınkaya, Serdar Geren, İsmail Oyur, Rojda, Gülseven Medar ve Ali Tekbaş ta rol aldı. Kawa Nemir tarafından İngilizce'den Kürtçe'ye çevrilen oyunun müzikleri özel olarak hazırlandı. Oyun Hollanda ve İsveç'in ardından Türkiye'ye gelecek ve pek çok şehirde tiyatroseverlerle buluşacak. 9 Kasım'da Oyun 9 Kasım günü Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde tiyatroseverlerle buşulacak.


  Görüş Bildir