Euro
10.063
0.91%
Dolar
8.5347
1.28%
Altın
481.24
-0.99%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
403.899
0.22%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Leonardo da Vinci'nin hayattaki akrabaları bulundu

  Rönesans döneminde yaşayan, sanat ve bilim dalında birçok eser veren İtalyan düşünür Leonardo da Vinci'nin hayatta olan akrabaları bulundu.
  • Ajanslar
  • 16.04.2016 - 06:49
  Leonardo da Vinci'nin hayattaki akrabaları bulundu

  Leonardo da Vinci

  Da Vinci'nin "torunları" arasında 1968 yapımı Romeo ve Jülyet ile Oscar'a aday olan yönetmen ve sahne tasarımcısı Franco Zeffirelli de var. Leonardo da Vinci Müzesi ve Uluslararası Da Vinci Derneği tarafından 1973 yılından bu yana yürütülen araştırmanın sonucunda, Leonardo da Vinci'nin babası Ser Piero'nun soyundan geldiği belirtilen 35 kişi tespit edildi.

  1452-1519 yılları arasında yaşamış İtalyan ressam, mühendis ve matematikçi Da Vinci'nin cesedinin halen kayıp olması nedeniyle araştırmacılar DNA testine başvuramadı ve arşiv belgeleri üzerinden iz sürebildi. Kilise arşivleri ve tapu kayıtları incelendi

  Araştırmanın sonucunu dün düzenlenen bir basın toplantısında açıklayan Leonardo da Vinci Müzesi Müdürü Alessandro Vezzosi ve Uluslararası Da Vinci Derneği Başkanı Agnese Sabato, İtalya'nın yanı sıra Fransa ve İspanya'da da detaylı bir belge taraması yaptıklarını söyledi.

  Leonardo da Vinci nin hayattaki akrabaları bulundu #2

  Da Vinci'nin aile ağacını çıkarabilmek için kilise arşivleri ve tapu kayıtları gibi belgelerden yararlanıldı. Araştırmacılar, Da Vinci'nin çocuğu olmasa da, çok sayıda kardeşi olduğunu ve kardeşlerinin soyundan gelenlerin izinin sürülebildiğini belirtti.

  Ancak DNA testiyle doğrulama imkanı olmadığı için bulguların kesinliğine şüpheyle yaklaşanlar da bulunuyor.

  "Da Vinci"nin soyundan gelen bu kişilerin arasında, Oscar'a aday da olan yönetmen ve sahne tasarımcısı Franco Zeffirelli'nin de bulunduğu açıklandı. Gerçek adı Gianfranco Corsi olan yönetmenin ailesinin Da Vinci'nin soyundan geldiği söylentileri daha önce de vardı. Zeffirelli de 2007'de yaptığı bir açıklamada "Benim ailem olan Corsi'ler, Leonardo'nun soyundan geliyor" demişti.

  "ANNEM HAKLIYMIŞ"

  Da Vinci'nin soyundan geldiği belirlenen bu 35 kişiden büyük kısmının, Rönesans sanatçısının da memleketi olan Toskana bölgesinde yaşadığı açıklandı. Leonardo gibi Vinci kasabasında doğan yakınlarından Giovanni Calosi de "Annem Dina haklıymış" diyerek, ailesinde Da Vinci soyundan geldiklerinin konuşulduğunu ancak bugüne kadar bunu belgeleyemediklerini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir