Dolar
6.7788
0.0974%
Euro
7.4679
0.1085%
Altın
1710.6
0.0795%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
373.003
0.1713%
Bitcoin
62283.31
0.1251%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Malkoçoğlu'na özenip atlı okçu oldu

  Cüneyt Arkın'ın Malkoçoğlu karakterinden etkilenerek atlı okçuluğa başlayan Sami Genel, Türk atlı okçuluğu için mücadele veriyor.
  • AA
  • 03.10.2015 - 03:52

  Malkoçoğlu'na özenip atlı okçu oldu

  atlı-okçu

  Türkiye'nin lisanslı ilk erkek atlı okçu sporcusu olan Sami Genel, sinema sanatçısı Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı Malkoçoğlu karakterinden etkilenerek başladığı sporda, 15 yaşındaki kızıyla ata sporunu hak ettiği yere getirmek için mücadele ediyor.

  Kayseri Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Genel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devlet memurluğundan emekli olmasının ardından düzenledikleri organizasyonlar ve çalışmalarla Türk sporu atlı okçuluğunun geliştirilmesi için uğraş verdiğini belirtti.

  "TÜRKİYE'NİN İLK ATLI OKÇUSUYUM"

  Küçüklüğünden beri hayalinin kurduğu atlı okçuluğu profesyonel olarak, yaklaşık 7 yıldır yaptığını vurgulayan Genel, şöyle konuştu:

  "Ben Türkiye’nin ilk atlı okçusuyum, bunu ilk ben başlattım. Cüneyt Arkın, Malkoçoğlu ve buna benzer tarihi filmlerde rol alıyordu. Benim emsallerim Türk okçuluğunu, biniciliği, atlı okçuluğu onun sayesinde sevdik. Hepimiz özeniyorduk Cüneyt Arkın gibi binelim diye çocukluğumuzda. Ben çiftçi çocuğuyum atla çiftçilik yapardık, çocukluktan beri ata binmeyi yarış yapmayı arzuluyordum. Böyle bir istek vardı içimizde. Gençlik çağlarımızda Malkoçoğlu at üstünde ok atıyordu biz hayranlıkla seyrediyorduk, şimdi o hayalleri gerçeğe dönüştürdük."

  "TÜFEĞİN İCADIYLA BU SPOR GERİLEDİ"

  Atlı okçuluk, cirit ve biniciliğin ata sporu olduğunu ancak tüfeğin icat edilmesinin ardından bu sporlara ilginin azaldığını anlatan Genel, "Atlı okçuluğun tanıtımı ve duyurulması için organizasyonlar düzenliyoruz. Organizasyonlarda sadece Türk stili yarıştırdık. Stillerimizi dünyaya kabul ettirdik. Bizim gayemiz buydu. Atlı okçuluğun dünyada layık olduğu yere gelmesi için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

  Görüş Bildir