Euro
9.4678
-0.59%
Dolar
7.9583
-0.59%
Altın
463
-0.47%
Borsa
1.338
1.28%
Bitcoin
154.069
1.67%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  Man Booker Ödülü Eleanor Catton'un oldu

  Bu yılın Man Booker Ödülü 28 yaşındaki Eleanor Catton’a verildi.
  • 17.10.2013 - 12:35
  Man Booker Ödülü Eleanor Catton'un oldu

  Man Booker Ödülü Eleanor Catton un oldu #1

  Yeni Zelandalı genç yazar Eleanor Catton ikinci romanı "The Luminaries" ile ödülün sahibi oldu. 832 sayfalık romanıyla zafere ulaşan Catton, ödül tarihine kitabı kadar rekorlarla da geçti ve Hilary Mantel'in 632 sayfalık kitabını geçerek rekoru kırmış oldu. Ayrıca Man Booker tarihindeki en genç yazar unvanı da aldı. Man Booker'ın 45 yıllık geçmişinde ise ilginç anektodlar yer alıyor.

  İşte o notlar:

  EŞİ JÜRİ OLUNCA ÖDÜLÜ KAYBETTİ

  1974'te, Kingsley Amis'in Ending Up adlı romanı kısa listede gösterilince gözler yazara çevrildi. Çünkü eşi jürideydi. O sene ödül 2 kişiye verildi. Stanley Middleton ve Nadine Gordimer ödülü paylaştı. Bundan sonra da 1992 yılında Michael Ondaatje ve Barry Unsworth arasında tekrarlandı ve jüri, paylaşım kuralını bu yıldan sonra kaldırdı.

  KENDİMİ AŞAĞI ATARIM

  1977'de jüriden Philip Larkin, "Paul Scott'un Staying On romanı kazanmazsa kendimi pencereden atarım" tehdidinde bulundu. Neyse ki kazanan Paul Scott oldu. Penelope Fitzgerald'ın 132 sayfalık Offshore adlı kitabı 1979 yılında ödüle layık görüldü ve kazanan en kısa roman olarak Man Booker tarihine geçti. 2007'de uzun liste 12 ya da 13 kişi olarak sınırlandı ve sadece 2007 ve 2011 yıllarında 13 adaya yer verildi. Daha önceki yıllarda uzun liste daha fazla sayıyı barındırıyordu.

  KAN BAĞI OLAN DA VAR

  Ödül tarihinde adı geçen yazarlar arasında kan bağı bulunanlar da mevcut. 1980'den beri üç kez uzun listede yer alan Anita Desai bu ödülü hiç kazanamasa da, kızı Kiran Desai 2006 yılında ödülün sahibi olmayı başardı. 1986 yılının kazananı Kingsley Amis ise adı hem uzun hem de kısa listelerde yer alan Martin Amis'in de babası oluyor.

  İLK KİTABIYLA KAZANAN 2 YAZAR

  İlk kitaplarıyla ödülü kazanan sadece iki yazar bulunuyor. The Bone People romanıyla 1985 yılı kazananı Keri Hulme ve The God of Small Things romanıyla 1997'de ödülü alan Arundhati Roy. Hilary Mantel ise hem ödülü iki kez kazanan tek İngiliz, hem de bu ödülü alan ilk kadın yazar. Ülkemizde de çok izlenen Steven Spielberg imzalı film Schindler'in Listesi, orijinal adıyla Schindler's Ark, Man Booker'da Thomas Kenally'ye ödülü kazandıran roman. Schindler's Ark en çok satan ödüllü kitaplardan. Man Booker kazanan romanların birçoğunun da film uyarlaması yapıldı. En bilinenleri şöyle: Kazuo Ishiguro'nun 1989'da kazanan kitabı Günden Kalanlar, Michael Ondaatje'nin romanı İngiliz Hasta, Salman Rüşdi'nin Geceyarısı Çocukları ve Yann Martel'in kitabı Pi'nin Yaşamı.

  45 yıllık bir geçmişi bulunan Man Booker Ödülleri, Britanya'nın en prestijli edebiyat ödülü sayılıyor. Sadece İngiliz Milletler Topluluğu ya da İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı yazarlara veriliyor ve romanın da İngilizce yazılmış olması gerekiyor. Ödül 2014'te ABDli yazarlara da açılacak.

  GİZEM DOLU 832 SAYFALIK BİR ROMAN

  Türkçede 'Aydınlatıcılar' anlamına gelen 'The Luminaries' kitabı metaforik bir anlam içeriyor. 1866 yılında Yeni Zelanda'da geçen romanda on iki adam ve bir gezgin sırlarla dolu olayları çözmek için bir otel odasında bir araya geliyor. Ortadan kaybolan zengin bir adam, intihar girişiminde bulunan bir fahişe ve evinde yüklü servet bulunan bir münzevinin bilinmeyenleriyi dolu roman, 832 sayfa boyunca her sayfasında yeni bir gizemi aydınlatmaya çalışıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir