Euro
10.3499
-0.8%
Dolar
8.8345
-0.36%
Altın
497.19
-0.37%
Borsa
1.395
0.71%
Bitcoin
386.970
0.65%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Mardin'de turizme terör darbesi

  Mardin'de terör örgütü PKK'nın araç yakma, yol kesme, yola patlayıcı yerleştirme eylemleri turizme büyük darbe vurdu.
  • AA
  • 31.08.2015 - 11:54
  Mardin'de turizme terör darbesi

  Çözüm Süreci ile sağlanan huzur ortamında büyük canlanmanın yaşandığı Mardin'de, terör örgütü PKK'nın son dönemdeki eylemleri turizmi büyük ölçüde etkiledi.

  Mardin de turizme terör darbesi #1

  KAYIP YÜZDE 80'LERE ULAŞTI

  Çan seslerinin ezan seslerine karıştığı, hoşgörü ve kardeşliğin sembol kenti Mardin'de Çözüm Süreci'nde otellerde yüzde 100 doluluk yaşanırken, son dönemde PKK'nın yol kesme, araç yakma, yola patlayıcı yerleştirme eylemleri turizmde kayıplara neden oldu. Sektörde kaybın yüzde 80'lere vardığı belirtilen kentte bazı otel inşaatları durduruldu, bazı projeler iptal aşamasına geldi, küçülmeye gidilen otellerde onlarca personelin işine son verildi.Hedefleri sekteye uğrayan kentteki turizmciler, Çözüm Süreci'nin devamını istiyor.

  Mardin de turizme terör darbesi #2

  REZERVASYONLAR İPTAL EDİLDİ

  Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör yaptığı açıklamada, Türkiye'nin neresinde bir olay yaşansa bunun Mardin turizmine yansımasının olumsuz olduğunu ve rezervasyonların iptal edildiğini söyledi. Türkiye'deki her 10 kişiden 7'sinin kente gelmek istediğini ifade eden Güngör, Mardin'in ciddi turizm potansiyeli olduğunu vurguladı.

  Mardin de turizme terör darbesi #3

  "Şu an, turizm sektöründe yaşanan kayıp yüzde 80'lerde. Turizme yönelik projeler de ya askıya alındı ya iptal edildi. 2015, turizmde Mardin için kayıp yıl oldu, endişemiz 2016'yı da kaybetmemek" diyen Güngör, şunları kaydetti: "Sezona yetiştirilmeye çalışılan 3 otelimizin yaşanan olaylar nedeniyle projeleri durduruldu. Devam eden yatırımlar kapsamında 6 otel var. Onların da bu olaylardan dolayı projeleri iptal aşamasında. Bu ortamda hiç kimse bu bölgede yatırım yapmayı düşünemez. Otel rezervasyonlarımız iptal ediliyor. Oteller küçülmeye gitti. İşletmeler, maliyeti düşürmek için istihdamda küçülmeye gidiyor. Son dönemde 120 kişi işten çıkarıldı."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir