Petrol
91.43
-0.40%
Euro
18.4534
-0.50%
Dolar
18.5782
0.04%
Altın
1.023
-0.68%
Borsa
3461
0.00%
Bitcoin
375.735
0.62%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Medine Müdafii Fahrettin Paşa seyirciyle buluşuyor

  KUMANDAN / Medine Müdafii Fahrettin Paşa, mayıs ayında seyirciyle buluşuyor
  • 12.03.2012 - 17:59
  Medine Müdafii Fahrettin Paşa seyirciyle buluşuyor

  Medine Müdafii Fahrettin Paşa seyirciyle buluşuyor #1

  Alternatif Sanat ve İleti Medya ortaklığıyla hazırlanan KUMANDAN / Medine Müdafii Fahrettin Paşa isimli oyun mayıs ayında seyirciyle buluşuyor.

  FAHRETTİN PAŞA'NIN MEDİNE MÜDAFAASI

  Birinci Dünya Savaşı'nda sayısız cephede mücadele veren Osmanlı'nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırmaktadır. Bunlardan biri de Hicaz cephesinde mücadele veren Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaasıdır. Medine'yi savunmak için görevlendirilen Fahrettin Paşa'nın bu hengame içerisinde şehri teslim etmemek için gösterdiği büyük gayret, sadece bir kumandanın değil, sıradan bir insanın bile tahammül etmekte zorlanacağı sonuçlar doğurmuştur.

  ÜÇ KITADA AT KOŞTURAN BİR ORDUNUN KUMANDANI

  Dünya ile irtibatı kesilen bir ordunun kızgın kumlarda verdiği mücadele; sadece düşmana karşı değil, aynı zamanda açlığa, susuzluğa ve amansız sıcağa karşı verilmiş bir mücadeledir. Karnını doyurmak için günlerce çekirge yemek zorunda kalan Mehmetçiğin bu hazin hikayesi, Fahrettin Paşa'nın nezdinde, tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturmuştur. Ne ki Fahrettin Paşa'nın bütün bu zaafiyetlere karşı gösterdiği direnç, Medine'yi teslim etmek zorunda bırakılmasına engel olamamıştır. Üç kıtada at koşturan bir ordunun kumandanı, iş peygamber toprağını teslim etmeye gelince, bütün askerî teamülleri bir yana bırakmış ve Medine çöllerinde iman ve aksiyonun tek neferi olarak kalmıştır. Öyle ki onun, şehrin kudsiyeti ile kurduğu bu duygusal rabıta, kendi askerlerince tutuklanmasına ve yaka paça İngilizlere teslim edilmesine neden olacaktır.

  Medine Müdafii Fahrettin Paşa seyirciyle buluşuyor #2

  VEFA BORCU

  Bizler Alternatif Sanat ve İleti Medya olarak tarihimizin bu hüzünlü hikayesini sahnelemeyi, bir vefa borcu olarak görüyoruz. Senaryosunu Yusuf Akçay'ın yazdığı, yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği KUMANDAN / Medine Müdafii Fahrettin Paşa isimli oyunumuz, mayıs ayında seyirciyle buluşuyor. Hazırlık çalışmaları üç yıl süren oyunun gala gösterimi, 16 Mayıs 2012 tarihinde Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde saat 20:00'de gerçekleşecektir.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  Eser : İsmail Bilgin
  Senaryo : Yusuf Akçay
  Yönetmen : Kenan Korkmaz
  Yapım : Alternatif Sanat & İleti Medya


  Görüş Bildir