Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.867
-2.23%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Mehmet Çebi'nin Hüsn-ü Hat sergisi açıldı

  Hüsn-ü Hat Sergisi, Sanat Akmerkez'de, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla açıldı.
  • 18.02.2012 - 17:00
  Mehmet Çebi'nin Hüsn-ü Hat sergisi açıldı

   Mehmet Çebi nin Hüsn-ü Hat sergisi açıldı #1

  Mehmet Çebi koleksiyonundaki Hilye-i Şerif, modern hilyeler ve günümüze kalan fermanlardan oluşan Hüsn-ü Hat Sergisi, Sanat Akmerkez'de, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla açıldı.

  ARINÇ: TARİHİN EN ÖNEMLİ UNSURLARI

  Arınç, açılışta yaptığı konuşmada, Hüsn-ü Hat'ın, Hilye-i Şerif'in ve fermanların tarihin en önemli unsurları olduğunu söyledi.

  Herkesin tarihinde, kültüründe, sanatında, inancında yer alan bu değerli eserleri görmekten ve İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunulmasından gurur duyduklarını belirten Arınç, bu hizmetinden dolayı koleksiyoner Çebi'ye teşekkürlerini iletti.

  Sergilenen eserlerin bundan sonra mümkünse bütün dünyada sergilenmesini dileyen Arınç, ''Kültürümüze ait bu çok önemli unsurların herkes tarafından sahiplenilmesini arzu ediyorum. İnancımız içerisinde Hz. Peygamber'in maddi ve manevi varlığını temsil etmek hilyelerle mümkün olmuş. Hilye-i Şerif adeta 'hat sanatının bu anlamda kullanılması' diye adlandırılıyor. Hz. Ali de Peygamberimizi en güzel tasvir edenlerden'' diye konuştu.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  'İSLAM ALEMİNDE ÇOK ÖNEM VERİLEN BİR SANAT'

  Hilyelerin İslam tarihi içerisinde, günümüzde de bütün İslam aleminde çok önem verilen bir sanat haline geldiğini söyleyen Arınç, ''Hat ise bunun yazıya dökülmüş şekli'' dedi.

  Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özellikle Hüsn-ü Hat, Hilye-i Şerif ve fermanlar konusunda duyarlı olduğunu ifade ederek, bunun en güzel örneğinin de, yaklaşık 2 ay önce Devlet Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinden birinin Hattat Hasan Çelebi'ye verilmesi olduğunu kaydetti.

  ''Çebi'nin koleksiyonunda yer alan bu eserler, kültür ve sanata ışık tutuyor ve tarihi aydınlatıyor'' diyen Arınç, hilyelerle, fermanlarla, hatlarla süslenen bu koleksiyonun sergilenmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

  İstanbullu sanatseverlerin bu sergi vesilesiyle alışveriş merkezini daha sık ziyaret edeceği ve beğeneceği inancını dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

  ''Meclis Başkanlığım döneminde Dolmabahçe Sarayında, Beylerbeyi Sarayında, kasır ve köşklerde sanat eserleri vardı. Bunlar sadece gezenler tarafından bilinebilen objelerdi. Biz bunları hem farklı mekanlarda sergilemeye başlamıştık, hem de dünyada pek çok merkezde bunların sergilerini açmıştık. Mesela Abu Dabi'de açtığımız bir serginin, İtalya'da açtığımız bir serginin ne kadar dikkatle beğenildiğini, takip edildiğini biliyoruz. Çok zenginiz bu konularda. Bunlar bence insanlığın ortak malı. Sadece bizim değil. Dolayısıyla tüm eserlerimizin İstanbul'da da, dünyanın önemli kültür merkezlerinde de sergilenecek olması, bizi dünyanın Medeniyetler İttifakı projesi içerisinde de çok önemli bir yere oturtmuş olacaktır.''

  ARINÇ EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

  Serginin emsalleri için örnek olmasını temenni eden Arınç, emeği geçen herkese teşekkür etti.

  Akmerkez GYO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Raif Dinçkök de, serginin bu yılın ilk etkinliği olduğunu belirterek, Sanat Akmerkez etkinliklerine başlarken, sanatla toplumu buluşturma amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

  Sanatı günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak gören yönetim anlayışlarıyla, Akmerkez'i sadece alışverişin değil sanatın da merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini anlatan Dinçkök, ''Bu amaç doğrultusunda 2003 yılından bu yana birçok değerli sergiye ev sahipliği yaptık ve milyonlarca ziyaretçimizi sanatla buluşturduk. Sergi, Hilye-i Şerif, ferman ve modern hilye örneklerinden oluşan içeriğiyle Türkiye'de bir ilk'' diye konuştu.

  Açılış konuşmasının ardından Bülent Arınç ve beraberindekiler sergiyi gezdi. Gezi sırasında Arınç'a eserler hakkında Mehmet Çebi tarafından bilgi verildi.

  Açılışa Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici'nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

  Sanat Akmerkez'de, Tunca Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Hüsn-ü Hat Sergisi, 25 Mart'a kadar gezilebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir