Euro
10.3246
0.06%
Dolar
8.8212
0.04%
Altın
496.22
0.01%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
379.118
-2.85%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C
  Mimarlar Odası Emek Sineması'nın açılışını engelleyecek

  Mimarlar Odası Emek Sineması'nın açılışını engelleyecek

  Ankara Mimarlar Odası, Emek Sineması'nın restore edilmiş halini beğenmedi.
  • Detay Haber
  • 26.01.2016 - 00:13

  Mimarlar Odası Emek Sineması nın açılışını engelleyecek #1

  Taksim İstiklal Caddesi'nde bulunan Emek Sineması için Gezi provakatörleri günlerce "Emek sineması yıkılmasın" yürüyüşleri yapmıştı. Emek sineması yıkılmayacak açıklamalarına rağmen kamuoyunu yanıltıcı eylem ve açıklamalarına devam eden Gezi provakatörleri, Emek sinemasının son halini gördüklerinde derin bir sessizliğe bürünmüştü. Sinema eleştirmenleri, mimarlar ve restorasyon uzmanlarından tam not alan Emek Sineması önümüzdeki günlerde büyük bir organizasyonla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyordu.

  MİMARLAR ODASI AÇILIŞI DURDURMAYA HAZIRLANIYOR

  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi avukatları Can Atalay ve Zeynep Atalay daha önce alınmış yürütmenin durdurulması kararını yerine getirilmediği Kamer İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Emek sinemasının açılışını durdurmayı amaçlayan Mimarlar Odası'na sinemaseverlerden büyük tepki var.

  ASLINA UYGUN YAPILMAMIŞ

  Mimarlar Odası tarafından hazırlanan dava dosyasındaki bilirkişi raporuna atıfta bulunarak Emek Sineması'nın aslına uygun restore edilmemesinin yanı sıra tescilli eser "Cercle D'orient ve Melek Apartmanı" binasında çatlaklar oluşturdukları, kazı sırasında gerekli önlemlerin alınmadığı iddia ediliyor. Restorasyon uzmanları ve mimarlar ise bu iddiayı yalanlıyor.

  MİMARLAR ODASI: EMEK SİNEMASININ AÇILIŞI DURDURULSUN

  Korunamadığına vurgu yapılan iddianamede "Çalışmaların projelere uygun yürütülmediği, gerekli önlemlerin alınmadığı ve komşu kültür varlıklarına zarar verildiği" gerekçesiyle şirket yetkililerinin cezalandırılması ve Emek sinemasının açılışının durdurulması istendi. Mahkemenin Mimarlar Odası'nın suç duyurusu hakkında ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir