Petrol
96.13
-0.54%
Euro
18.2853
-0.07%
Dolar
17.8876
-0.35%
Altın
1.033
0.21%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
417.464
-2.85%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Numan Kurtulmuş'tan Atatürk Kültür Merkezi açıklaması

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sanat kurumlarında plananan yeni kültürel yapılanma hakkında bilgi verdi.
  • Detay Haber
  • 31.08.2017 - 07:59
  Numan Kurtulmuş'tan Atatürk Kültür Merkezi açıklaması

  Sanat alanındaki planlamalarını Hürriyet'ten Hande Fırat ve Umut Erdem'e anlatan Kurtulmuş, bazı seleflerinin “Memur sanatçı olmaz” eleştirilerini de değerlendirdi:

  "OPERA VE TİYATRO YENİLENECEK"

  “Mesele kurumların zamanın ruhuna uygun hale getirilip getirilmemesi. Türkiye’deki kurumların kültürlerinin yenilenmesi ve zamanın ruhuna uygun hale getirilmesi gerekir. Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları’nın kurulduğu zamanları düşünün, bu tür devlet desteklerine zaruret düzeyinde ihtiyaç vardı. Şimdi öyle bir noktada olmadığımızı düşünüyorum. Bu anlamda özel kurumların da kültür alanında ciddi faaliyet gösterebilme imkanı var. Devletin vereceği desteklerle insanların özgürce sanat alanlarını ve imkanlarını kullanabilecekleri zeminleri hazırlamamız daha doğru olur."

  Numan Kurtulmuş tan Atatürk Kültür Merkezi açıklaması #1

  "LAF OLSUN DİYE DEĞİL, ZAMANIN RUHUNA UYGUN YENİLEME"

  "Sanat kurumlarının repertuvarlarında değişiklik veya telkin olmayacak. Bu bir ihtiyaç meselesidir. Zamanın ruhuna uygun davranılmalıdır. Kültür sanatla ilgili kitle neyi talep ediyorsa bunların düzgün bir şekilde üretilip sunulması gerekiyor. Laf olsun diye, alışkanlık gereği yapılan bazı işlerin illa sürdürülmesi gerekmediği gibi toplumun talep ettiği yeni eserler de çok rahatlıkla Devlet Tiyatroları’nda uygulanabilir."

  Numan Kurtulmuş tan Atatürk Kültür Merkezi açıklaması #2

  "AKM, TÜRKİYE'NİN ÖVÜNÇ PROJESİ OLACAK"

  Atatürk Kültür Merkezi (AKM) üzerinden kimse suyu bulandırmaya kalkmasın. Burada en az bu eleştiride bulunanlar kadar hassasiyetle AKM meselesine yaklaşıyoruz. AKM, Türkiye’nin gerçekten bir övünç projesi olacaktır. Mimarisiyle, işlevselliğiyle, sanatsal değeri ile önemli bir proje olacaktır. Herkes rahat olsun, kimsenin endişeye kapılmasına gerek yok. Bütün eleştirilerin farkındayız. Dünya çapında, Türkiye’nin iftiharla anılacağı büyük bir proje olması için gayret ettiğimizden de herkes emin olsun.

  CSO BİNASI 2 YILA BİTİYOR

  "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası maalesef bakanlığın önündeki uzun süredir sürüncemede kalan projelerden birisiydi. Çok şükür bu konuda belli bir noktaya gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bununla ilgili ikmal ihalesini gerçekleştirdi. Tahmin ediyorum iki yıl içerisinde bina tamamlanarak hizmete girecektir.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir