Euro
10.1167
-0.05%
Dolar
8.5622
0.04%
Altın
496.37
0.25%
Borsa
1.36
0%
Bitcoin
337.578
6.82%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Ordu'daki 2300 yıllık kalede tarihi karar

  Ordu'nun Altınordu ilçesindeki 2300 yıllık kalede kazı çalışması yapılacak.
  • 15.05.2015 - 11:07
  Ordu'daki 2300 yıllık kalede tarihi karar

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı, 2 bin 300 yıllık olan 6'ncı Mithridates dönemine ait 'Kurul Kalesi'nde kazı yapılacağını söyledi.

  Ordu daki 2300 yıllık kalede tarihi karar #1

  1 MİLYON LİRA ÖDENEK HAZIR

  Ordu'nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde kalan bölgedeki VI. Mithridates dönemine ait tarihin ortaya çıkarılması için 1 milyon lira ödenek ayırdıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kazının haziran ayında başlayacağını belirterek, "2 bin 300 yıllık tarih gün ışığına çıkacak. Kurul Kalesi, ilimizin en önemli tarihi ve keşfedilmemiş yerlerinden bir tanesi. Kurul Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Özel İdaremizin geçmiş dönemlerde yapmış olduğu çalışmalar sonrası yasal statü ve mülkiyet itibarıyla tamamen Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmiş 35 dönümlük mülkiyet alanıyla birlikte keşfedilmeyi bekleyen olağanüstü bir yer" dedi.

  GEREKLİ ÖNLEMLER ALINACAK

  Ordu'nun en önemli tarihi ve keşfedilmemiş yerlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, "Bu yıl sadece kazı amaçlı ve restorasyon amaçlı 1 milyon liralık bir tahsisi yapmak suretiyle Kurul Kalesi’ni, bu güzel coğrafyamızı Ordu ve Türkiye turizmine kazandırmak konusunda gerekli teşebbüslerde bulunacağız. Bu alanımızın korunması, toprak altındaki cevherlerin ortaya çıkartılması ve tarihi misyona uygun bir şekilde tünellerin belki deniz belki nehirlere ulaşacak bu güzergahların ortaya çıkartılması konusunda gerekli çalışmayı yapacağız. Ayrıca bu alanın tahrip edilmemesi için de gerekli güvenlik önlemlerini alacağız. Kurul Kalesi, Ordu'nun tarihini değiştirecek, Ordu'yu bir çekim merkezi haline getirecek" diye konuştu.

  Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ise bölgedeki ilk çalışmaların 4 yıl önce başlatıldığını belirterek, "Burada yapılan kazı çalışmalarında kalenin 6'ncı Mithriadates dönemi kalesi olduğu ortaya çıktı. Kazı esnasında birçok önemli tarihi ürünler bulundu. Bundan sonraki çalışmalar Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek. 2 bin 300 yıllık tarihin ortaya çıkarılmasıyla ziyaretçi akınına uğramasını bekliyoruz. Arkeolojik kazılar devam ettiği için şu anda çalışmaların yapıldığı alan ziyaretçilere açık değil. Restorasyon çalışmaları tamamlanınca ziyarete açılacak" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir