Petrol
94.31
-0.83%
Euro
18.261
0.04%
Dolar
17.9587
0.00%
Altın
1.028
0.11%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
435.841
-2.67%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Risale-i Nur'un ilk kez basıldığı bina yenilenecek

  Risale-i Nur'un teksir makinesiyle ilk kez basımının gerçekleştirildiği bina, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle restore edilecek.
  • AA
  • 19.02.2015 - 13:41
  Risale-i Nur'un ilk kez basıldığı bina yenilenecek

  Risale-i Nur un ilk kez basıldığı bina yenilenecek #1

  Barla Platformu Başkanı Said Yüce, yaptığı açıklamada, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde 132 yıl önce yapılan tarihi binayı satın aldıklarını söyledi.

  1.5 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

  Üç katlı binanın restorasyonu için hazırlanan projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandığını bildiren Yüce, "Binanın restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kastamonu Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilecek. Restorasyon çalışmalarını inşallah 1-1,5 yıl içerisinde tamamlarız" diye konuştu.

  İLK KEZ BU BİNADA ÇOĞALTILDI

  Yüce, yasaklı yıllarda Risale-i Nur Külliyatı'nın teksir makinesiyle ilk kez bu binada basılarak çoğaltıldığını belirterek, şunları kaydetti: "İnebolu ilçemiz, nurun ikinci önemli merkezidir. Bütün İnebolu kahramanları çok ciddi ve önemli hizmetlerde bulunmuşlar. Özellikle 1930'lu yılların sonlarından 1970'li yıllara kadar bu ev çok önemli hizmetlere merkezlik etmiş. Burada teksir makinesiyle Risale-i Nur çoğaltılmış. Bir Isparta'da, bir de İnebolu'da hem elle yazılmış, hem teksirle çoğaltılmış. Bütün Anadolu'ya, hatta dünyaya buradan Risale-i Nur gönderilmiş. Onun için Risale-i Nur'un tarihinde İnebolu çok önemli bir merkez. Bu evi Allah'ın izniyle geçen sene satın aldık. Risale-i Nur ile ilgili bir vakfın üzerine olmak kaydıyla inşallah kıyamete kadar bu evin hizmetlerinin yaşaması, yaşatılması düşüncesindeyiz. Bunun için projeleri tamamlandı."

  Risale-i Nur un ilk kez basıldığı bina yenilenecek #2

  "BİNANIN GİRİŞ KATI MÜZE OLACAK"

  Camikebir Mahallesi Mehmet Sabri Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı binanın kullanımıyla ilgili de bilgi veren Yüce, "Giriş katında büyük bir müze düşünüyoruz. İnebolu ve Kastamonu kahramanları, Bediüzzaman'ın buradaki çok kıymetli talebeleri, onların hayatları, Türkçe, Arapça, İngilizce olarak giriş katında yer alacak. Üst katında bir ders salonu, daha da üstünde misafirhane, hem hanımların, hem erkeklerin ayrıca girip içinde istirahat edebilecekleri, gezecekleri mekanlar yapılacak inşallah" ifadesini kullandı. Yüce, restorasyon çalışmalarına hava şartlarının düzelmesinden sonra başlayacaklarını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir