Petrol
115.27
1.29%
Euro
17.5118
-0.24%
Dolar
16.6713
-0.07%
Altın
977.3
0.12%
Borsa
247
-0.82%
Bitcoin
336.636
-4.18%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı

  Şehir hayatından sıkılarak 15 yıl önce köyüne göç eden 62 yaşındaki Afife Küçükbenli, hem doğayla baş başa yaşam sürüyor hem de hayat tarzı haline getirdiği kitap okuma alışkanlığını sürdürüyor.
  • AA
  • 17.11.2018 - 11:37

  Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı kırsal mahallelerden Seki Dağı'nda yaşayan 62 yaşındaki Afife Küçükbenli, çocukluğunda köy ve ev işlerinde annesine yardım etmesi gerektiği için ilkokuldan sonra eğitimine devam edemedi.

  KİTAP BULMAKTA ZORLANDI

  Çocukluğundan beri içinde olan kitap okuma sevgisini ilk zamanlar kardeşlerinin ders kitaplarını okuyarak dindiren ve köyde okuyacak kitap bulmakta zorlanan Afife Küçükbenli, astsubay Ahmet Küçükbenli ile evlenip şehre taşınınca çok sevdiği kitaplara daha kolay ulaşma imkanı sağladı.

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #1

  DÜNYA EDEBİYATIYLA TANIŞTI

  Çocuklarının okula başlaması ve üniversiteye gitmesiyle ufkunu genişleten Küçükbenli, ilk olarak Türk edebiyatının önemli eserlerini okumaya başladı.

  Küçükbenli, çocuk hikayeleriyle başladığı okuma serüvenine, Türk edebiyatı klasiklerinin yanı sıra Rus, Alman ve Fransız edebiyatı olmak üzere bir çok yabancı baş yapıtı sığdırdı.

  "KİTABI TARTIŞACAK KİMSEYİ BULAMIYORUM"

  Afife Küçükbenli, "Okuduğum kitap hakkında daha önce o kitabı okumuş bir arkadaşım olmasını çok istiyorum. İnsanlar o kadar az kitap okuyor ki bunu yapmak pek mümkün değil. Ben de bir kitabı bitirince kitap hakkında konuşmak için çocuklarımı arıyorum. Nasıl ki sevdiğin bir şeyi başkasıyla paylaşmak istiyorsan, okuduğun kitabı da birilerine anlatmak istiyorsun. Jack London'ın bir kitabını okudum. Sıfırdan kendini geliştiren birini anlatıyordu. Çok etkilendim o kitaptan. Sonu hüsran olduğu için son bölümünü biraz sevmedim. İntihar etmemeliydi. Bu kitabı yaylada bitirdim. Kitabın kritiğini yapmak için biriyle konuşmaya çalışıyorum ama etrafımda konuşabileceğim kimse yok. Telefonumuz da çekmiyor. Bunun için tam bir saat yürüyerek karşıdaki tepeye tırmandım ve kızımı aradım" dedi.

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #2

  "KİTAP OKUMAK YAŞAM TARZIM"

  Afife Küçükbenli, "Ben okuyamadığım için bütün çocuklarımı okutmak, iyi bir eğitim almalarını ve iyi bir insan olmalarını sağlamak istiyordum. Çocuklarım ikisi mühendis, büyük bir firmada iyi bir konumda çalışıyorlar. Kızım da İtalya’da bir üniversitede öğretim görevlisi. İkinci hedefim ise bir şeyler yapmak, bir şeyler üretmek istiyordum. Bunu da köye gelerek gerçekleştirmiş oldum. Üçüncü hedefim ise görebildiğim kadar aklımın erdiği kadar okumak istiyorum. Kitap okumak benim yaşam tarzım" diye konuştu.

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #3

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #4

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #5

  Şehir hayatına sığdıramadığı kitap aşkını köyüne taşıdı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir