Euro
15.1895
-0.27%
Dolar
13.6153
-0.26%
Altın
787.5650
-0.07%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
513.437
2.57%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C

  Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO için gün sayıyor

  Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Meydan Mezarlığı ziyaretçilerin ilgilisi çekiyor.
  • 26.10.2017 - 16:30
  Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO için gün sayıyor

  Urartulardan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan, Türkiye'nin ve bölgenin önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesi, bünyesinde barındırdığı tarihi eserlerle ön plana çıkıyor.

  ANADOLU'NUN TAPUSU

  Türklerin Anadolu'ya girişinin kapısı olan ve "Anadolu'nun tapusu" olarak bilinen Ahlat, ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

  Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO için gün sayıyor #1

  ZİYARETÇİLERİN YOĞUN İLGİSİ

  Dünyadaki üç "Kubbet-ül İslam" (İslamiyetin kubbeleri) yerinden biri olan ve tarihi eserleriyle adeta açık hava müzesini andıran Ahlat'ta, Selçuklu Meydan Mezarlığı'ndaki 8 bin 200 mezar taşı ve üzerlerindeki kabartma ve oyma işlemeler, Sahil Kalesi ile kümbetler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

  Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO için gün sayıyor #2

  SELÇUKLU MEYDAN MEZARLIĞI UNESCO YOLUNDA

  Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kentin turizminde önemli bir yer tutan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası geçici listesinden, asıl listeye alınması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

  Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO için gün sayıyor #3

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında yeni mezarlar tespit edilirken, şimdiye kadar 600 eğik mezar taşı da düzeltildi.


  Görüş Bildir