Euro
9.6754
0.72%
Dolar
8.07
0.78%
Altın
460.23
1.31%
Borsa
1.411
0.22%
Bitcoin
491.900
-3.18%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Sen Aydınlatırsın Geceyi eleştirmenlerden tam not aldı

  Sinema eleştirmenleri, Onur Ünlü'nün 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filmini başyapıt olarak nitelendirdi.
  • 16.04.2013 - 09:29
  Sen Aydınlatırsın Geceyi eleştirmenlerden tam not aldı

  Sen Aydınlatırsın Geceyi eleştirmenlerden tam not aldı #1

  Onur Ünlü'nün 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filmini tam bir başyapıt olarak nitelendiren sinema eleştirmenleri, ünlü yönetmenin filmi vizyona sokmama kararına destek verdi.

  Onur Ünlü'nün yazıp yönettiği, İstanbul Film Festivali'nde yarışan 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' filminin basın gösterimi, önceki gün yapıldı. Ali Atay, Demet Evgar ve Damla Sönmez'in başrolünde oynadığı film; iddialı oyuncu kadrosuyla ve ilginç konusuyla dikkat çekiyor. Filmin en büyük sürprizi ise 'Kız Şevket' rolünü canlandıran Ayşenil Şamlıoğlu... Usta oyuncu, filmde erkek kılığıyla çok farklı bir profil çizerek izleyiciyi şaşırtıyor.

  VİZYONA GİRMEYECEK

  Dağıtımcılarla yaşadığı sorunlar yüzünden filmi vizyona sokmama gibi radikal bir karar alan Onur Ünlü; filmi sadece festivallerde, üniversite söyleşilerinde, kültür merkezlerinde göstereceğini açıklamıştı. Filmi başyapıt olarak değerlendiren sinema eleştirmenleri, Ünlü'ye bu kararında destek verdi:

  Sen Aydınlatırsın Geceyi - 1. Fragman HD

  Sen Aydınlatırsın Geceyi eleştirmenlerden tam not aldı #2

  "SEYİRCİYE YAZIK OLUR"

  Alper Turgut: "Onur Ünlü bu filmle kendini aşmış. Absürt mizah ve fantastik öğeler kullanmasına rağmen duyguyu vermeyi başarabilmiş. Filmini vizyona sokmama kararını da destekliyorum ama yine de koşulları zorlamalı diye düşünüyorum. Çünkü seyirciye yazık olur. Seyircinin bu filmi mutlaka izlemesi gerekir."

  Serdar Akbıyık: "Bu yıl, şimdiye kadar seyrettiğim en iyi filmlerden biri ve Onur Ünlü'nün kariyeri için de bir başyapıt. Hem yaratıcılık, hem oyunculuk açısından dört başı mahmur bir film. Film o kadar değerli ki, filmin izleyiciyle buluşmaması benim canımı yakar. Ama durum da o kadar feci ki; bu radikal kararı için Ünlü'yü destekliyorum."

  Kaya Özkaracalar: "Filmi çok beğendim. Ünlü'nün vizyona sokmama kararına saygı duyuyorum."

  Burak Göral: "Tarzını en iyi bu filmde oturtan Ünlü'nün aldığı karar bir protestodur. Kendi haklı gerekçeleri var bence. Ünlü'nün bu yaptığı belki de bu sorunların konuşulmasını sağlayacak."

  SİYAH-BEYAZLA SADELİK KORUNDU

  Onur Ünlü, filmi, olağanüstü özelliklere sahip karakterlerin olağan dünyalarını daha sade bir dille anlatabilmek için siyah-beyaz çekmiş. Film; 'Duvardan geçme, nesnelerin yerini değiştirme, alkışla zamanı durdurma gibi süper güçlere sahip olsa da; insanın sıkıntıları, dertleri endişeleri hiç değişmez' vurgusu yapıyor. Ünlü'nün "İnsanın özü hakkında" diyerek tanımladığı ve ünlü filozof Euripides'in 'İnsan endişeden yaratılmıştır' sözünü slogan olarak alan filmde; Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur karşılaştırılması da yapılıyor. Filmde; "Ferdi Tayfur üç şey biliyor ama en iyi o biliyor" denirken, Orhan Gencebay için de "Çok iyi bağlama çalıyor, ama dört makamı birbirine bağlıyor" yorumu yapılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir