Petrol
87.1
0.25%
Euro
19.4909
-0.64%
Dolar
18.6353
0.01%
Altın
1.069
-1.02%
Borsa
4990
-1.11%
Bitcoin
319.976
-1.20%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Sinema ve Psikiyatri haftası Pera müzesinde başladı

  Psikiyatri hastalarının hayatından esintilerin yer aldığı ‘Sinema ve Psikiyatri’ etkinliği Pera Müzesi’nde.
  • 14.09.2013 - 23:56
  Sinema ve Psikiyatri haftası Pera müzesinde başladı

  Sinema ve Psikiyatri haftası Pera müzesinde başladı #1

  ‘Sinema ve Psikiyatri’ etkinliği Pera Müzesi’nde başladı. 14 – 26 Eylül tarihleri arasında pek çok etkinliğin yer alacağı hafta boyunca pek çok önemli film gösterimi yanında Türkiye’de psikiyatri alanında isim yapmış önemli akademisyenlerde özel seminerlerde söyleşiler yapacak.

  PSİKİYATR'IN FARKLI ALANLARI KULLANILACAK

  Etkinlikle ilgili yayımlanan basın açıklamasını okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:
  Sonbahar sezonunu Silahlara Veda programıyla açan Pera Film, 14 – 26 Eylül 2013 tarihleri arasında sezona Aklım Nerede? Sinemada Psikiyatri programı ile devam ediyor. 121 Medikal ve Life is Film işbirliğiyle, Janssen ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu desteğiyle düzenlenen programda zihinsel hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunlarını çeşitli şekillerde ele alan filmler; kimi ruhsal bozukluklara tanı koymak için gerekli unsurların tespit edilmesi, doktor-hasta ilişkisi ve psikoterapi hakkında eğitim alan psikiyatri asistan hekimlerini, psikiyatrinin farklı alanlarında eğitmek için kullanılabiliyor.

  Aklım Nerede? başlığını Amerikalı alternatif rock müziği grubu Pixies’in aynı ismi taşıyan şarkısından ilham alıyor. Pixies’in çalışmaları, “Tevrat şiddeti, ensest, zihinsel hastalıklar, teşhircilik üzerine, garip, bilinç akışı şarkı sözleri koleksiyonu ve bu sözlere eşlik eden güçlü gitar, şiddetli bas ve aralıksız davul, ortaya hem aşındırıcı hem de melodik bir tarz” olarak da tanımlanabilir. Aynı şekilde, programa seçilen filmler de, insan zihni, hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini, hem şiddetli hem de sakin yönleri ile yakalıyor.

  ESTETİĞİN YANISIRA BİLİMSELLİK İŞLENİYOR

  Program, The Master, Körlük, Tek Başına Bir Adam, İçinde Yaşadığım Deri, Babadan Oğula, Masumiyetin İntiharı ve Melankoli olmak üzere yedi filmden oluşuyor. Sinema tarihinin başından itibaren, psikiyatristler filmlerin cazibesini ve gücünü anlamak için izliyor ve araştırıyorlar. Sinemacılar da psikiyatriye ilgi duydukları gibi bu gizemli dünyayı filmlerinde sık sık işliyorlar. Hem filmler hem de psikiyatri, insan düşüncesi, duygular ve davranışlara odaklanırken, bu iki konu arasında bir ilişki kurmamak imkansız. Program süresince gösterilecek birkaç film, psikiyatrist ve sinema eleştirmenlerini, filmlerin estetik değerlerinin yanı sıra tıbbi özelliklerini tartışmak ve incelemek üzere söyleşiye davet ediyor.

  Program kapsamında Konferans ve Söyleşiler
  14 Eylül Cumartesi, 11:00
  Şizofreni Dernekleri Federasyonu Özel Gösterimi
  Bir Dans Tanrısının Gün Batımı: Vaslav Nijinsky
  Hazırlayan: Doç. Dr. Haldun Soygür, 


  Dahi olarak tanınan Rus asıllı bale sanatçısı Vaslav Nijinsky’nin hayatından yola çıkılarak hazırlanan Şizofreni belgeselinde Doç. Dr. Haldun Soygür, hastalık belirtilerini Nijinsky’nin hayatından yola çıkarak anlatıyor. Ülkemizde 700 bine yakın şizofreni vakası olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Soygür, belgeselde Rus balet olmalı Vaslav Nijinsky’nin hayatını ele alıyor. Vaslav Nijinsky’nin, şizofreninin isim babası olan Eugene Bleuler tarafından tanısı konuluyor. 647 hastayı kapsayan gözlemlerini 1908′de yayımlayan Bleuler, şizofreni terimini ilk kez bu incelemesinde kullanıyor. Bleuler, 1911’de Şizofreniler Grubu kitabını yayınlıyor. Şizofreni hastalarının gösterdiği belirtilerin anlatıldığı belgeselde ne gibi durumlarla karşılaşıldığı, tedavisinde nelerin eksik olduğu ve günümüz tedavileri ile karşılaştırılması detaylı şekilde yer alıyor. Rus balesinin dahisi olarak bilinen Nijinsky’nin günlüklerine de değinilerek, edebi yönün ele alınmasının yanı sıra şizofreni hastasının neler hissettiği davranış örnekleri ve dönemin insanları ile birlikte anlatılıyor.

  14 Eylül Cumartesi
  19:00 Konferans: Dücane Cündioğlu “Sinemada Psikiyatri”

  sinema-psikiyatri-davet215 Eylül Pazar 
  16:00 Söyleşi: Prof. Dr. Cengiz Güleç

  21 Eylül Cumartesi
  15:00 Söyleşi: Prof. Dr. Mert Savrun
  18:00 Söyleşi: Prof. Dr. Vedat Şar

  22 Eylül Pazar
  16:00 Söyleşi: Prof. Dr. M. Zihni Sungur

  Ek: Film bilgileri ve Gösterim Programı
  Pera Film
  Aklım Nerede?
  Sinemada Psikiyatri
  Where is My Mind?
  Psychiatry in Cinema
  14 – 26 Eylül / September 2013


  Görüş Bildir