Tarihi film ve dizilere kızan liselilerden kısa film

Tarihi film ve dizilere kızan liselilerden kısa film

Kütahya'da iki lise öğrencisi, ''Tarihi film senaryosu nasıl olmalı?'' düşüncesiyle hareket ederek, 1730 yılındaki ''Patrona Halil İsyanı''nın ardından geçtiği var sayılan olayları konu alan senaryo yazarak, öğretmenleri ve arkadaşlarının desteğiyle ''Civanperçemi'' adlı 13 dakikalık kısa film çekti.

TARİHİ FİLM VE DİZİLERDEN YOLA ÇIKARAK ÇEKTİLER

Anadolu Öğretmen Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Emre Doğan ve Saide Serdaroğlu, son yıllarda tarihi olayları ele alan sinema filmi ve dizilerin senaryoları hakkındaki tartışmalardan yola çıkarak bir senaryo oluşturdu.

Foto Galeri için tıklayın...

Senaryoda, Patrona Halil İsyanı sırasında bir ağanın İstanbul ve Gaziantep'te toprağa gömdüğü altınların peşine düşen iki arkadaşın başından geçen olaylar ve altınları bulup saraya teslim edince sadrazam tarafından birer kese altınla ödüllendirilmeleri konu edinildi.

İki öğrencinin, öğretmen ve arkadaşlarının desteğiyle tarihi Germiyan Sokağı'ndaki Hanedan ve Germiyan konaklarıyla Kossuth Müzesi'nde çektiği 13 dakikalık film, Fatih Üniversitesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatlarında (USOBO) 4'üncülüğü elde etti.

5 DALDA OSCAR KAZANAN THE ARTİST FİLMİNDEN ESİNLENDİLER

''Civanperçemi'' adlı kısa filmin, bu yıl 5 dalda Oscar ödüllerini kazanan ''The Artist'' filmi gibi sessiz ve altyazılı olması dikkati çekiyor.

Öğrenciler, ses düzenini iyi ayarlamaması ve teknik imkansızlıklardan dolayı filmi sessiz çektiklerini belirtti.

İşte o kısa film...

Filmde iki arkadaştan biri olan Said karakterini canlandıran Emre Doğan, tarih temalı sinema filmi ve dizilerin son yıllarda rağbet gördüğünü söyledi.

Tarihi konu alan yapımlarda çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Doğan, şöyle konuştu: ''Filmi çekmeden önce yaptığımız araştırmada, tarih temalı dizi ya da film oluşturulurken destansı bir anlatımdan kaçınılması, toplumun tarih konusunda yanlış yönlendirilmemesi, belgesel film tarzındaki sıkıcılıktan uzaklaşılması, oyuncuların çok tanınmış olmaması, tarihin doğru aktarılması gerektiği sonuçlarına ulaştık. Dönemin han ve hamamları, kervansarayları, şehirlerin sosyal ve kültürel yapısı, Lale Devri, Patrona Halil İsyanı, Birinci Mahmud dönemi ve şifalı bitkilerle ilgili kitapları araştırarak senaryo oluşturduk. Okulumuzda kermes düzenleyerek maddi kaynak elde edip el kamerasıyla filmimizi çektik.''

Filmde kameramanlığı üstlenen Saide Serdaroğlu da imkansızlıklara rağmen iyi bir film çektiklerine inandığını anlattı.

''Bu film amatör bile sayılmaz ama sadece bazı tarihi film ve dizi senaryolarına tepkimizi ortaya koymaya çalıştık'' diyen Serdaroğlu, tarihi anlatan filmlerde dönemin sosyal ve kültürel yapısının dikkate alınması, eleştirilerin göz önünde bulundurulması, tarihsel gerçeklerden uzaklaşılmaması, magazinsel boyutun abartılmaması ve en önemlisi tarihi gerçeklerle yüzleşilmesi gerektiği sonuçlarına ulaştıklarını dile getirdi.

Projenin danışmanı ve okulun edebiyat öğretmeni Murat Yılmaz ise tarihi filmin gerçek tarih olmadığını, film kavramının da görsel bir eğlence olduğunu söyleyerek, ''Hiçbir izleyici filmi, tarihi öğrenmek için izlemez. Bunun için izleyicinin ilgisini çekecek ve merakını cezbedecek bir kurgu olması gerekir. Ancak konu tarih olunca kurgulanan tip ve olaylar, döneme uygun olmak zorundadır'' diye konuştu.