Petrol
87.33
-0.82%
Euro
17.9779
-0.23%
Dolar
18.5438
0.14%
Altın
981.76
-0.58%
Borsa
3219
0.00%
Bitcoin
361.863
3.75%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Tiyatro Festivali'ne geri sayım başladı

  10 Mayıs-5 Haziran arasında düzenlenecek 18. İstanbul Tiyatro Festivali için geri sayım başladı.
  • 21.03.2012 - 10:38
  Tiyatro Festivali'ne geri sayım başladı

  Tiyatro Festivali ne geri sayım başladı #1

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) bu yıl 18'incisi düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

  İKSV Nejat Eczacıbaşı Binası'nda yapılan tanıtım toplantısında konuşan 18. İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün, festivalin bu yıl ''Özgürlükler-Sorgulamalar'' temasıyla insan haklarından göçe, savaştan şiddete, insan yaşamını sarmalayan tüm durum, konu ve gerçekleri irdeleyeceğini söyledi.

  100'Ü AŞKIN GÖSTERİ SAHNELECEK

  Gürün, festival kapsamında yurt dışından 5, Türkiye'den 40'a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100'ü aşkın gösterisinin İstanbullu seyircilerle buluşacağını kaydetti.

  Festivalin bu yıl bir ilke imza atarak, 4 yerli projeye ortak yapımcı olarak destek verdiğini vurgulayan Gürün, ''Ah Smyram'm, Güzel İzmir'im'', ''Elin Elimde'', ''İçtima-i Hakiki'' ve ''Üç Faz'' gibi yapımların festival seyircisiyle buluşacağını aktardı.

  TİYATRO DOLU BİR AY

  Festivalde ayrıca ''Yeni Dalga'' başlığı altında 9 genç tiyatro ve dans grubunun gösterilerinin yer alacağını ifade eden Gürün, ''İstanbul Tiyatro Festivali, şehrin 22 farklı mekanına yayılacak gösterilerin yanı sıra uluslararası üne sahip tiyatro toplulukları ve dans gruplarının katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, konferanslar ve sergilerle İstanbul'da tiyatroyla dolu bir ay yaşatacak'' diye konuştu.

  Gürün, festivalin başlangıcında ''Türkiye'de Çin Kültürü Yılı'' etkinliklerinin de olacağını belirterek, Şanghay Şarkı ve Dans Topluluğu, Pekin Operası ve Ejderha ve Aslan Sokak Tiyatrosu'nun İstiklal Caddesi'nde gerçekleştireceği sokak gösterilerinin festivali renklendireceğini kaydetti.

  İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da İstanbul'daki sanatsal mekan sorununa dikkati çekerek, bu yıl yine festivale katılmak isteyen bazı geniş çaplı yapımları mekan sorunu sebebiyle İstanbul'da izleyiciyle buluşturamamanın üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi.

  AKM'NİN KULLANILACAĞI GÜNÜ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

  Eczacıbaşı, ''İstanbul Tiyatro Festivali'nde AKM gibi büyük kapasiteli merkezleri kullanabileceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyoruz'' dedi.

  Festival etkinlikleri, 10 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında Ali Paşa Han, Sahne Beşiktaş, Caddebostan Kültür Merkezi, Galata Rum İlköğretim Okulu, Garajistanbul, Haldun Taner Sahnesi, Hamursuz Fırını, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Hasköy İplik Fabrikası, İkinci Kat, Kenter Tiyatrosu, Kumbaracı50, Küçük Sahne, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Mekan Artı, Oyun Atölyesi, Salt Galata, Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Üsküdar Tekel Sahnesi, Salon, Tiyatro Hal, Tiyatro Pera gibi mekanlarda sanatseverlerle buluşacak.


  Görüş Bildir