Dolar
7.2858
1.127%
Euro
8.5933
1.3038%
Altın
1928.99
0.887%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
454.064
2.5463%
Bitcoin
83945.01
3.0563%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  TRT yayıncılık tarihini müzesinde sergiliyor

  TRT, Türkiye'de ilk kez radyoyla başlayan ve daha sonra televizyonla devam eden yayıncılık serüveni sergiliyor.
  • 18.01.2013 - 07:56
  TRT yayıncılık tarihini müzesinde sergiliyor

  TRT yayıncılık tarihini müzesinde sergiliyor #1

  Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı ''TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi''nde, eski mikrofonlardan bugünün sanal stüdyolarına, tarihi giysilerden, Atatürk'ün kullandığı arabalara, radyo tiyatrolarında ve dizilerde kullanılan çok sayıda malzeme yer alıyor.

  200'ün üzerinde çalışanın ve 4 yıllık bir emeğin sonucu olan müzenin kapıları basın mensuplarına açıldı.

  TRT'nin kayıt altına aldığı, ülke tarihine ilişkin notların ziyaretçilerle paylaşıldığı müzede, tiyatrodan televizyon yayınına geçiş de adım adım anlatılıyor.

  Gezenleri tarihin içinde adeta bir yolculuğa çıkaran alanda, ziyaretçiler monitörler vasıtasıyla geçmiş yıllara ait programları da izleyebiliyor.

  STÜDYO BİLE VAR

  Radyo yayıncılığının ilk yıllarına ait ses kayıtlarının dinlenebildiği ve teknik cihazlarının sergilendiği mekanda, radyo yayını yapılabilen bir stüdyo da bulunuyor.

  Müze içinde ayrıca drama stüdyosu, televizyon stüdyosu, televizyon sergi salonu, animasyon bölümü, izleme eğitim salonu ve çocuk köşesi yer alıyor.

  Bir Türkiye mirası niteliğindeki müzede, siyah-beyaz ekranlar ve ruhsat alınarak kullanılabilen radyolardan, 3D yayınlara uzanan sürece şahit olunabiliyor. Ayrıca TRT arşivlerinden seçilen birçok yayının yapıldıkları an ve ortamla birlikte sunulduğu müzeyi gezenler maziye dokunabiliyor.

  ''Eurovision'a katılmamamızın nedeni haklarımızı korumak''

  Müze gezisinin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin gündeme ilişkin soruları da cevapladı.

  Eurovision'a katılmama kararının gelecek yıl da devam edip etmeyeceği sorusuna Şahin, ''Eurovision'a katılmamamızın nedeni TRT'nin ve ülkemizin haklarını korumak'' cevabını verdi.

  Şahin, gelecek yıl için değerlendirme yapacaklarını, oylama sisteminin uygun olması durumunda katılmayı düşünebileceklerini bildirdi.

  Görüş Bildir