Petrol
87.91
3.58%
Euro
18.0814
2.21%
Dolar
18.5267
0.42%
Altın
989.77
2.47%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
365.470
2.19%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles'a damga vurdu

  Los Angeles Filarmoni Orkestrası yeni sezonu, Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol’un imzasını taşıyan video konserle açtı.
  • 13.11.2014 - 23:05
  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles'a damga vurdu

  los-angeles

  Orkestranın, Walt Disney Konser Salonu’nda yapılan sezon açılışında, video ve konser deneyimini farklı bir şekilde biraraya getirmeyi hedefleyen "In/Sight" konser serisinin ilki sanatseverlerle buluştu.

  Serinin ilk performansında, Edgar Varese'in "Visions of America; Ameriques" bestesi, İstanbul doğumlu görsel sanatçı Refik Anadol'un, konser salonunu farklı mekan ve boyutlara ulaştıran, mekana özgü medya düzenlemesi eşliğinde sunuldu.

  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles a damga vurdu #2

  MİCROSOFT'TAN ANADOL'A "EN İYİ VİZYON" ÖDÜLÜ

  Sanatçı Refik Anadol, teknolojiyi klasik müzikle buluşturan gösterisine ilişkin AA muhabirine, Los Angeles Filarmoni Orkestrası'nın 2014-2015 sezonu için planladığı yeni konser serilerinde video sanatçısı olarak yer almaktan gurur duyduğunu söyledi.

  Projesi hakkında bilgi veren Anadol, bu teknolojiyi oluşturmaya ilk olarak geçen yıl Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisans hazırlıkları sırasında başladığını, Microsoft'un projesine "En İyi Vizyon" ödülü vermesi sonrasında finansal destekle bir yıl süren ar-ge çalışması yaptığını anlattı.

  Yoğun çalışmaların ardından bu projenin ortaya çıktığını ifade eden Anadol, projeye özel yazılım geliştirerek, yedi kişilik bir ekibi yönettiğini dile getirdi.

  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles a damga vurdu #3

  "DÜNYADA BU ALANDA BİR İLK"

  Performansının "dünyada bu alanda ilk defa" gerçekleştirildiğini söyleyen Anadol, özellikle "mimarinin, hareketin ve flarmonik orkestra müziğinin biraraya geldiği böyle bir şovun daha önce yapılmadığını" vurguladı.

  Performansın kalitesi açısından sesin ve görselin en iyi şekilde senkronize olabilmesi için ayrıca bir yazılım daha geliştirdiklerini belirten Anadol, "Türkiye'de böyle bir teknolojinin henüz herhangi bir görsel/işitsel performansta kullanılmadığını" dile getirerek, talep gelmesi halinde performansı Türkiye’ye taşımaktan mutluluk duyacağını söyledi.

  Teknoloji ve sanatın bir araya geldiği performans, çoğu eleştirmen ve yazardan tam puan alırken, sanatçı Refik Anadol, Walt Disney Konser Salonu’nun dünyaca ünlü mimarı Frank Gehry ile beraber, buna benzer birçok proje üzerinde çalıştıklarını, bu şovun da uygulamaya koydukları ilk proje olduğunu belirtti.

  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles a damga vurdu #4

  Türk sanatçı Refik Anadol Los Angeles a damga vurdu #5


  Görüş Bildir