Euro
9.4058
-0.8%
Dolar
7.8913
-0.77%
Altın
460.14
-0.4%
Borsa
1.334
0.62%
Bitcoin
137.573
-10.50%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Tuz Mağarası dünyaya açılıyor

  Çankırı'daki Hititler döneminden kalma Tuz Mağrası hem rehabilitasyona hem de turizme açılıyor.
  • 06.12.2012 - 11:48
  Tuz Mağarası dünyaya açılıyor

  Tuz Mağarası dünyaya açılıyor #1

  Çankırı'da Hititler döneminden kalma Kaya Tuzu Mağarası, astım, bronşit ve nefes darlığının tedavisi için hem rehabilitasyon merkezine dönüştürülecek hem de turizme açılacak.Tuz Mağarası, Polonya, Romanya ve Nahçıvan'daki örnekleri gibi dizayn edilerek yerli ve yabancı turistlerin gezebileceği turistik bir mekana dönüştürülecek.

  ANLAŞMAYA VARILDI

  Mağaranın turizme açılıp, rehabilitasyon merkezi olması için valilik tarafından başlatılan çalışma sonuç verdi. Aktif şekilde tuz çıkarılan mağarayı işleten firma ile İl Özel İdaresi arasında, bazı bölümlerin rehabilitasyon merkezi olarak kullanılabilmesi ve turizme açılabilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. 

  Özel İdare, önderliğinde Çankırı Tuz Mağarası Yürütme Kurulu oluşturuldu. Bundan sonra mağarayla ilgili çalışmaları bu Kurul yürütecek. Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada Tuz Mağarası'nı sağlık turizmine kazandırmak için başlattıkları çalışmada sona yaklaştıklarını kaydetti.

  "ÜSTÜ ÖRTÜLÜ BİR DEĞER"

  Tuz Mağarası'nın dünyada tanınması için çalıştıklarını söyleyen Özcan, ''Kaya Tuzu Mağarası, üstü branda örtülü bir değer. Ama maalesef biz bunu açamamışız. Şimdi bu brandayı kaldırıyoruz. Brandayı kaldırdığımızda Tuz Mağarası Türkiye ve dünyaya açılacak'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir