Euro
9.4782
0.33%
Dolar
7.7938
0.28%
Altın
461.25
0.2%
Borsa
1.333
0.13%
Bitcoin
151.395
0.29%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Ulucanlar'a ziyaretçi akını

  Ulucanlar Cezaevi, müzeye dönüştürülmesinin ardından ziyaretçi rekoru kırıyor.
  • 19.10.2013 - 08:26
  Ulucanlar'a ziyaretçi akını

  Ulucanlar a ziyaretçi akını #1

  Bir yılda 275 bin kişinin ziyaret ettiği müze, 1 milyon lira gelir elde etti. Ulucanlar, Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen 9'uncu müzesi oldu.

  CEZAEVİNE GİRİŞ ARTIK 5 LİRA

  Açık kaldığı 81 yıl boyunca siyasetçilerin, yazarların, şairlerin, sinemacıların yattığı Ulucanlar Cezaevi, Ankara Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze ve kültür sanat merkezine dönüştürüldü. Yalnızca infazları ile değil tanınmış mahkumları ile de adeta tarihe ismini yazdıran bu cezaevi, müze haline geldikten sonra ziyaretçi rekorları kırdı. 2 yıldır ziyaretçilere açık olan ancak resmi açılışı geçtiğimiz hafta yapılan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 2012 yılında 275 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Geçen yılı 1 milyon TL gelir ile kapatan müze Ankara'nın en fazla ziyaret edilen özel müzesi unvanını kazandı.

  Müzenin Temmuz 2011 yılından bu yana ziyaretçilere açık olduğunu belirten Ankara Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Ulucanlar'ın bu süre zarfında Ankara'nın en fazla ziyaret edilen müzesi haline geldiğini belirtti.

  YURT DIŞINDAN DA ZİYARETÇİ ÇEKİYOR

  Yurt dışından bile ziyaretçi çeken Ulucanlar Müzesi'nin geçen yıl 1 milyon TL gelir elde ettiğini ifade eden Veysel Tiryaki, şöyle konuştu: 'Türkiye genelinde 9. sırada yer aldı. Lise ve üniversitelerin düzenledikleri geziler, cezaevinde yatmış olan kişilerin yakınları geliyor. Ayrıca yurt dışından gelenler de cezaevine büyük ilgi gösteriyor.'

  GEZMİŞ'İN NOTLARI, ECEVİT'İN RANZASI...

  Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde sergilenenler arasında, Deniz Gezmiş'in hırkası ve Roma Hukuku ders notları, Hüseyin İnan'ın atleti, Yusuf Aslan'ın kaşkolu, Adnan Cemgil'in cezaevinden karısına gönderdiği mektuplar, Yılmaz Güney'in gri kaşkolu, Fahri Baykurt'un daktilosu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun seccadesi ve pijamaları, avluda Nazım Hikmet'in 20 Mart 1938'de çekilmiş fotoğrafı, Hilton diye adlandırılan koğuşta Bülent Ecevit'in kullandığı ranza da bulunuyor.  Müzede ayrıca İlhan Erdost, Erdal Eren gibi isimlerin fotoğrafları, cezaevi çıkışında ise idam mahkumlarının infaz edildiği bir darağacı var. Darağacının üzerinde 'İdam cezası TBMM tarafından 2004 yılında kaldırılmıştır' yazısı yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir