Euro
10.0667
-0.7%
Dolar
8.4536
-1.11%
Altın
497.61
0.17%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
335.761
0.46%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Van Gogh'un kayıp tablosu Tokat'ta ortaya çıktı

  Tokat'ta polis, Van Gogh'un 'Yetim adam' tablo serisinde yer alan ve kayıp olan 'Yaşlı adam sopayla' adlı eserini internette satmaya çalışan bir kişi tespit etti.
  • 06.03.2015 - 13:02
  Van Gogh'un kayıp tablosu Tokat'ta ortaya çıktı

  ihracat.jpg

  Tokat'ta polis, Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un 'Yetim adam' tablo serisi arasında yer alan ve kayıp olduğu iddia edilen 'Yaşlı adam sopayla' adlı eserini internette satmaya çalışan bir kişi tespit etti. Alıcı gibi davranan polis, ünlü ressama ait olduğu iddia edilen tabloyu ele geçirdi. Tablonun ünlü ressama ait olup olmadığı, uzmanlar aracılığıyla araştırılıyor. Yapılan ilk incelemede eserin orijinal olabileceği yönünde bilgi verildi.

  TARİHİ ESERİ İNTERNETTE SATMAYA ÇALIŞTI

  Tokat Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, İstanbul'da yaşayan M.A.'nın, Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'a ait olduğu iddia edilen 'Yaşlı adam sopayla' adlı eseri satmak için internet üzerinden alıcı aradığı bilgisine ulaştı.

  SORGUDAN SONRA SERBEST KALDI

  Ekipler bunun üzerine alıcı gibi davranarak bu kişiyle temasa geçti. Tokat'a çağrılan kişiyle kent merkezinde buluşan ekipler, pazarlık sırasında tabloya el koydu. Gözaltına alınan M.A. emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

  Van Gogh un kayıp tablosu Tokat ta ortaya çıktı #2

  "ORİJİNAL OLABİLİR"

  Ele geçirilen eserin incelenmesi için uzmanlardan yardım istendi. Yapılan ilk incelemede eserin orijinal olabileceği yönünde bilgi verildi. Eserin, ünlü ressam Vincent Van Gogh'un 'Yetim adam' tablo serisi arasında yer alan ve orijinal adı 'Old man with a stick' olan eserin fırçayla yapılmış renkli tablosu olduğu ileri sürüldü.

  BİR KEZ DAHA İNCELENECEK

  Polisin elinde bulunan tablonun uzmanlarca bir kez daha incelenerek ünlü ressama ait olup olmadığının kesinleştirileceği açıklandı. Aynı eserin kara kalem çalışmasının Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Van Gogh müzesinde sergilendiği kaydedildi. 1853'te doğan ve 1890'da 37 yaşında ölen Van Gogh'un eserleri, bugün dünyanın en pahalı tabloları arasında yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir