Petrol
93.25
-0.13%
Euro
18.4114
0.26%
Dolar
18.5762
-0.27%
Altın
1.024
-0.05%
Borsa
3537
1.50%
Bitcoin
377.353
0.22%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Vatikan'dan Türkçe eser projesi

  Vatikan Kütüphanesi'ndeki Türkçe eserler tasnif edilecek.
  • 20.06.2012 - 04:20
  Vatikan'dan Türkçe eser projesi

  Vatikan dan Türkçe eser projesi #1

  Yunus Emre Enstitüsü'nün, imzalanan protokol kapsamında Vatikan Kütüphanesi'ndeki Türkçe ve Türkiye ile ilgili eserlerin tasnif edilmesine yönelik proje başlattığı bildirildi.

  Enstitünün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, ''Türkiye tarafını temsilen Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy'un imza koyduğu protokole göre, proje kapsamında görevlendirilen akademisyenler 18 Haziran 2012'de çalışmalarına başladı'' denildi.

  Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanıp başlatılan ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği himayesinde gerçekleşecek projenin, Türkiye'nin bilim tarihi açısından büyük önem taşıdığı ifade edilen açıklamada, Türkçe el yazmaları, matbu eserler, Türk dili, edebiyatı, tarihi ve kültürüne dair yabancı dillerde yazılmış birçok eserin tasnif edilip güncel bir katalog oluşturulmasının amaçlandığı kaydedildi.

  Açıklamada, ''Prof. Dr. Belkıs Gürsoy, Prof. Dr. Mahmut Kaplan, Doç. Dr. Mehmet Gümüşkılıç, Dr. Taceddin Kayaoğlu, Dr. Rinaldo Marmara, ve Dr. Delio Proverbio'' gibi alanında uzman isimlerin ilk kez 2011 yılında Yunus Emre Enstitü'nün girişimi ile Dr. Rinaldo Marmara'nın rehberliğinde bir araya geldiği aktarıldı.

  Proje ekibinin, Vatikan Kütüphanesi'nde yaptıkları değerlendirmeler ışığında, 1953 yılında Ettore Rossi tarafından yayımlanan Türkçe Yazmalar Kataloğu'nda ciddi eksiklikler ve bazı hatalar tespit ettiği, aradan geçen zaman zarfında tasnif edilmemiş pek çok eserin ortaya çıkmış olabileceğini, dolayısıyla yeni bir tasnif ve kataloglama çalışmasına acilen ihtiyaç olduğu kanaatine vardıkları belirtildi.

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  ''Vatikan Kütüphanesi'ndeki Türk tarihi ve edebiyatına dair farklı dillerde yazılmış eserlerin tespit edilerek kataloglanması sayesinde, bugüne kadar bilinmeyen eserlerin ortaya çıkarılmasına ve Osmanlı Devleti ile Vatikan arasındaki ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlaması hedefleniyor. Ayrıca, söz konusu proje çerçevesinde, güncel kataloğun hazırlandıktan sonra Vatikan Kütüphanesi ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından ortak olarak yayınlanması, böylece bu sahada çalışan uzmanların uzun süredir eksikliğini hissettiği önemli bir çalışmanın hayata geçirilmesi amaçlanıyor.''


  Görüş Bildir