Petrol
81.25
-2.94%
Euro
19.5126
0.55%
Dolar
18.6307
-0.02%
Altın
1.055
0.34%
Borsa
4942
0.00%
Bitcoin
308.745
-2.08%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Yaşar Kemal'e Krikor Naregatsi nişanı

  Nişan, Ermenistan Kültür Bakanlığı tarafından verildi.
  • 04.09.2013 - 20:21
  Yaşar Kemal'e Krikor Naregatsi nişanı

  Yaşar Kemal e Krikor Naregatsi nişanı #1

  Yazar Yaşar Kemal'e, Ermenistan Kültür Bakanlığı tarafından "Krikor Naregatsi" nişanı verildi. "Krikor Naregatsi" nişanını sunmak üzere Türkiye'ye gelen heyette Ermenistan Kültür Bakanı temsilcisi Seyranuhi Geghamyan, Ermenistan milletvekili Aragats Akhoyan ile Batı Ermenileri Konseyi temsilcileri Vahan Melikian ve Sevag Ardzruni yer aldı.

  "ERMENİ KİLİSESİ'NİN YIKIMINA KARŞI ÇIKARAK YÜREKLİLİK GÖSTERDİ"

  Bakanlık temsilcisi Seyranuhi Geghamyan, ziyarette yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Benim halkım, insani bir bakış açısıyla ve yüzyılların getirdiği birikimle, yeni nesillere hiçbir olumlu adımın karşılıksız bırakılmaması gerektiğini öğretti. Bugün, ben ve arkadaşlarım bunun için buradayız. Ermeni mimarisinin başlıca örneklerinden biri olan Ahtamar'daki Surp Haç Ermeni Kilisesi'nin yıkımına karşı çıkarak bireysel yüreklilik gösteren birine halkımızın takdir duygularını iletmeye geldik."

  "DOSTLUKTA VE BARIŞTA BİRLİKTE DİRENELİM"

  Yaşar Kemal de Anadolu'nun binlerce yıl­lık zen­gin bir kül­tür top­ra­ğı­ olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Beni Krikor Naregatsi nişanı ile onurlandırdınız. Şairliği, kutsal kişiliği kadar önemli olan, şiirleri bin yıldır yaşayan Narekli Krikor benim hemşehrim de. Bin yıl öteden sevgi diliyle seslenen Aziz Krikor Naregatsi adına bir dostluk köprüsü kuran Ermenistan Kültür Bakanlığına teşekkür ederim. Ortak dileğimiz düşmanlıkların dostluğa, öfkenin sevgiye dönüştüğü bir dünyadır. Dostlukta ve barışta birlikte direnelim."

  KRİKOR NAREGATSİ NİŞANI

  Ermenistan Kültür Bakanlığının sunduğu nişanın, adını 951-1003'te yaşamış ve aziz ilan edilmiş keşiş, şair ve filozof Grigor'dan (Krikor) aldığı bildirildi. Aziz Grigor'un hayatının büyük kısmını Van'da, Akdamar Adası yakınında, bugünkü adı Yemişlik olan manastırda geçirdiği, eserlerinin Ermeni edebi dilinin gelişmesine büyük katkıda bulunduğu belirtildi.


  Görüş Bildir