Petrol
86.89
0.01%
Euro
19.6077
-0.04%
Dolar
18.6395
0.04%
Altın
1.079
-0.11%
Borsa
4991
-1.10%
Bitcoin
321.362
-0.75%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Yaşlı adamın uzayla imtihanı

  Ömrünüzde hiç bilimkurgu okumadıysanız bile bu kitaba yabancılık çekmeniz mümkün değil.
  • 19.03.2012 - 13:02
  Yaşlı adamın uzayla imtihanı

  Yaşlı adamın uzayla imtihanı #1

  Jhon Scalzi'nin romanı 'Yaşlı Adamın Savaşı', bir bilimkurgu eseri olmasına rağmen gerçekten her tür okuyucuya ulaşabilecek kadar yalın. Ömrünüzde hiç bilimkurgu okumadıysanız bile İthaki'den çıkan bu kitaba yabancılık çekmeniz mümkün değil.

  BİLİMKURGUNUN İNSANINI KONU ALIYOR

  İnsanoğlunun ayakları dünya yüzeyine bastığı sürece ırkçılıktan cinsiyet ayrımcılığına, 'üstün toplum' anlayışından eşcinsellik karşıtlığına kadar her tür ayrımcılık var olmaya devam edecektir. Ne zaman ki o insanoğlu kendini uzayda, yerçekiminden bağımsız ve çok büyük sandığı dünyanın aksine evrende küçük bir nokta olduğunu fark edecek, işte o zaman yalın haliyle 'insan' kalacaktır. John Scalzi'nin 'Yaşlı Adamın Savaşı' tam da bu noktaya dikkatimizi çekmek istiyor. Bilimkurgunun 'bilim' kısmını değil, o düzende yer alan 'insan'ı konu ediyor. Böylece tam sayısının bile bilinmediği kadar ırkın ortasında, sonu gelmez uzayın derinliklerinde insanoğlunu hangi millet ya da cinsiyetten geldiğini umursayamayacağı bir düzenin merkezine koyuyor.

  TEMPO HİÇ DÜŞMÜYOR

  Yaşlı adamın uzayla imtihanı #2Scalzi'nin Türkçe'ye çevrilen bu ilk romanı türe başlamak isteyen ancak gözü korkanlar için de bu anlamda ideal. Temponun hiç düşmediği, kendinizi bir maceranın etkisi soğumadan diğerinde bulacağınız, yalın bir anlatımın kitabın sonuna kadar egemen olduğu gibi genel kitleyi sıkabilecek unsurları da barındırmıyor.

  EN BÜYÜK KORKU: YAŞLANMAK

  John Scalzi daha başlarda insan üzerinden giderek başlangıcı insanın en büyük korkularından biriyle yapıyor: Yaşlanmakla. Eğer Scalzi'nin dünyasında 75 yaşına gelmiş bir bireyseniz emin olun yaşlanmak sizin için bir dert olmayacaktır. Çünkü 75 yaşına gelmiş her bireyin artık önünde yeniden genç olmak için bir seçenek var. Fakat kazanılan her şey için bir bedel ödenmesi gerekir; yeniden genç olmak için sizden ödemenizi bekledikleri bedelse dünya için uzayda savaşmak ve bir daha dünyaya hiç geri dönmemeyi kabul etmek. Scalzi'nin dünyasında ne kadar çok yaşlı insanın bu fırsatı değerlendirdiğine inanamayabilirsiniz. Büyük çoğunluğu yeniden genç olmak, bir kısmıysa dünya dışına çıkıp bambaşka alemleri tatmak adına Koloni Savunma Güçleri adı verilen ve dünyayı koruyan kuvvetlere katılıyorlar. Şartlar basit, bir daha dünyaya dönemezsiniz ve gitme vakti geldiği anda dünya hükümetlerinin kayıtlarında 'ölü' olarak geçmeye başlarsınız. Kabul ediyorsanız, lütfen aşağıdaki formu imzalayın.

  75 YAŞINDA YENİDEN GENÇ OLMAK!

  Başkahramanımız John Perry, 75. doğum gününde Koloni Savunma Güçleri (KSG)'ne katılmak için kitabın başlarında bizleri selamlıyor. Kitap boyunca tüm hikayeyi onun ağzından dinlediğimiz John Perry, dünyasını terk edip yeniden genç olmak için orduya katılıyor. Kurgunun bu kısmı için yapabileceğim yorum kesinlikle sıra dışı olduğudur. Bu noktada insanın aklına KSG'nin neden yaşlı insanları seçtiğine dair bir düşünce de beliriyor okurun aklında. İlk başta bakıldığında, hayatında yaşayabileceği az zamanı kalmış kişilerin 'gençleşme' arzularını, hatta onların bu ütopyalarını sömürerek onları savaşa attığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçek tam olarak bu değil.

   Evet, yaşlı insanlar bu anlamda KSG'ye katılmakta daha istekli oluyorlarsa da bu uzay savunucuları pekala hevesli ve savaşmak için yanıp tutuşan gençleri de alabilirdi. Fakat KSG cevabı bize kendi sunmayı seçiyor ve diyor ki, o gençlerde yaşlı insanların hayat tecrübesi olabilir mi? Peki, biz okurlar bu mantığı reddedebilir miyiz? Bu kuvvetler kolu size teknolojik açıdan, Scalzi'nin Dünya adlı gezegeninde bulunmayan pek çok şeyi sunabilir ancak hiçbirine hayat tecrübesi aşılayamaz. Uzay gibi ucu bucağı olmayan kara bir deryada birkaç hevesli gencin düşünmeden hareket ederek insanlığı tehlikeye atması yerine, görmüş geçirmiş, vakti zamanında yaptığı hatalardan ders almış her kesimden ve cinsiyetten yaşlı insanı almak onlar için daha uygun.

  DEVAMI KİTAPTA

  Aslında bu noktada durup gençleşmiş bedenlere de değinmek gerekebilir. Yaşlı asker adaylarımızın genç bedenleri biraz... yeşil. Evet, tam olarak böyle. Dahası, KSG askerleri normal bir insandan daha üstün özelliklere sahip olacak şekilde yeni bir genetiğe de kavuşuyor diyor ve burada bırakıyorum. Devamını kitapta görüp şaşırması sizlere kalsın.  (Hazal Çamur - Akşam Kitap)

  Kitapla İlgili Teknik Bilgi İçin Bu Linki Kullanabilirsiniz...


  Görüş Bildir