Yeni Star Wars filminin adı açıklandı

star-wars

Walt Disney Pictures, şimdiye kadar "Episode VII (Bölüm VIII)" olarak bilinen filmin "The Force Awakens (Güç Uyanıyor)" adıyla gösterime gireceğini belirtti.

Serinin hayranlarının sabırsızlıkla beklediği filmin, Aralık 2015'te gösterime  girmesi bekleniyor.

J.J. Abrams'ın yönettiği filmin çekimi, başrol oyuncularından Harrison Ford'un bacağını kırması üzerine birkaç hafta ertelenmişti.

Walt Disney Pictures, Türkiye'de "Yıldız Savaşları" adıyla gösterime giren serinin yapımcısı Lucasfilm prodüksiyon şirketini 2012'de 4,05 milyar dolara satın almıştı.

STAR WARS'IN ÖYKÜSÜ

"Bilim-kurgu filmlerinin babası" olarak bilinen Star Wars serisi, tüm zamanların en iyi film serileri arasında yer alıyor. İlk filmi "IV: A New Hope (Yeni Bir Umut)" 1977'de yayınlanan seri, 1980'de "V: The Empire Strikes Back (İmparator)", 1983'te "VI: Return of the Jedi (Jedi'ın Dönüşü)", 1999'da "I: The Phantom Menace (Gizli Tehlike)", 2002'de "II: Attack of the Clones Klonların Saldırısı)" ve 2005'te "III: Revenge of the Sith Sith'in İntikamı)" ile devam etmişti.

Işın kılıçları ve karakterleri ile seyircisini büyüleyen seri, kitaplar, çizgi romanlar, bilgisayar ve video oyunları, giyecekler ve oyuncakları ile devasa bir pazar yaratmıştı. 4,5 milyar dolar gişe başarısına ulaşan seri, şimdiye kadar en çok kazandıran üçüncü film serisi olarak da tarihe geçmişti.

Serinin en ünlü karakterleri arasında iyiyi temsil eden Jedi ile kötülüğü simgeleyen Sith'lerin yanı sıra Darth Vader, Yoda, Chewbacca, Han Solo, Greedo, Padme Amidala, Yüzbaşı Panaka da yer alıyor. 1977 ve 2005 yılları arasında 25 kez Oscar'a aday gösterilen seri, "En İyi Görsel Efekt", "En İyi Ses Efekti", "En İyi müzik", "En İyi Kostüm Tasarımı", "En İyi Sanat Yönetmeni" ve "En İyi Kurgu" dallarında 10 Oscar ödülü kazanmıştı. Lucas ise 1973 ve 1978'te iki kez "En İyi Yönetmen" Oscar ödülüne aday gösterilmişti.