Euro
10.322
-1.07%
Dolar
8.8165
-0.56%
Altın
496.15
-0.58%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
380.210
-1.95%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Zefir’e Köln’den birincilik ödülü

  Şeyma Uzunlar ve Vahide Gördüm’ün başrolü paylaştığı Zefir’e Köln’den Büyük Ödül geldi.
  • 26.04.2012 - 12:03
  Zefir’e Köln’den birincilik ödülü

  Zefir’e Köln’den birincilik ödülü #1

  Belma Baş'ın yazıp yönettiği, Şeyma Uzunlar ve Vahide Gördüm'ün başrolleri paylaştığı Zefir, 17-22 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Dortmund-Köln Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde kadın yönetmenlere verilen "En İyi İlk Film" ödülünü kazandı.

  FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN..

  BİRİNCİLİK ÖDÜL ALDI

  1991'den beri Dortmund ve Köln'de dönüşümlü olarak düzenlenen festivalin bu yıl ünlü Alman oyuncu Julia Jentsch, Çinli yönetmen Xiaolu Guo ve Meksikalı film eleştirmeni Lucy Virgen'den oluşan jürisi; "İnsan-doğa, birey-toplum ilişkisini ve yaşam ve ölüm üzerine en temel soruları derin bir şiirsellikle ele alması; yönetmenin muhteşem bir sinema diliyle seyircinin tüm beklentilerini aşan yalın ve sahici bir hikayeyi başarıyla perdeye aktarması" gerekçesiyle, Zefir'i festivalin birincilik ödülü olan 10.000 Avro değerindeki En İyi İlk Film Ödülü'ne değer buldu.
  Toplam dört ödülün verildiği festivalde, Zefir'le birlikte uluslararası bölümde yarışan 17 Filles (17 Genç Kız) adlı filme Mansiyon; Ulusal Kadın Görüntü Yönetmenleri Yarışması'ndaysa kurmaca dalında Bergig adlı filmiyle Julia Daschner'e ve belgesel dalında Der weiße Schatz und die Salzarbeiter von Caquena adlı filmiyle Eva Katharina Bühler'e "En İyi Kadın Görüntü Yönetmeni" ödülü verildi.

  30'DAN FAZLA FESTİVALDE GÖSTERİLDİ

  İlk kez 2010 Eylül'ünde 35. Toronto Film Festivali'nde seyirci karşısına çıkan Zefir iki yıl boyunca 30'u aşkın film festivalinde gösterildi ve toplam 9 ödül kazandı. Filmin daha önce kazandığı ödüller şöyle: Roma'da düzenlenen 17. MedFilm - Akdeniz Filmleri Festivali'nde PiuCulture Jürisi Ödülü, Rusya'da 7. Kazan Film Festivali'nde "En İyi Görüntü" ile TÜRKSOY Özel Ödülü; Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde FIPRESCI; İstanbul Film Festivali'nde "En iyi Senaryo"; Selanik Film Festivali'nde "Sanatsal Başarı"; Kerala'da "En İyi İlk Film" ve Abu Dhabi'de NETPAC ödülü.

  Filmik Prodüksiyon, FC İstanbul ve CMYLMZ Fikirsanat yapımı filmin başlıca rollerinde Şeyma Uzunlar ve Vahide Gördüm'ün yanı sıra yönetmenin annesi-babası Sevinç Baş ve O. Rüştü Baş yer alıyor. Filmin yapımcılığını Seyhan Kaya ve Birol Akbaba, görüntü yönetmenliğini Mehmet Y. Zengin, kurgusunu Berke Baş, ses mühendisliğini İsmail Karadaş üstlendi.

  Zefir, görevi nedeniyle sürekli uzaklara giden annesinden bir daha ayrılmamaya kararlı bir kız çocuğunun hikâyesini konu alıyor: Filme adını veren 11 yaşındaki başına buyruk kız çocuğu, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları'ndaki evinde, annesinin yolunu gözleyerek geçirir. Sonunda ona kavuşur, ancak annesi Zefir'i almaya değil uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir.

  T.C. Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle 2009 yazında Ordu'nun Çambaşı yaylası yakınlarında çekilen filmde, ağırlıklı olarak yöre sakinleri rol aldı. Filmin destekleyicileri arasında Sinefekt, İstanbul Kamera/Işık, PostPro, Gramofon, Ekip Film, Turkuaz Catering, Poyraz-Karlıbel, Rotterdam Film Festivali'nin Hubert Bals Fonu ve İstanbul Film Festivali'nin Köprüde Buluşmalar programı bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir