taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7002
6.3078
1464.6
106805.2
268.46
43714.33

Kurbağalıdere'ye balıklar geri döndü

Kadıköy'de bulunan Kurbağlıdere'nin ıslah çalışmaları sonuç vermeye başladı.

DHA | 20.09.2015 - 13:02..
Whatsapp ile paylaş

e

Daha önce kirliliğinden,kokusundan yanına yaklaşılamayan, teknelerin saplandığı siyah köpüren çamur görüntüsündeki Kurbağalıdere, bugün mavi rengine kavuştu, kıyıları ise yavru balıklarla doldu.

DERE ALARM VERMİŞTİ

Fenerbahçe’de bulunan Kurbağalıdere, Temmuz ayı sonunda yaydığı aşırı koku ve simsiyah suyu e kirliliğiyle alarm vermişti. Kadıköylülerin duruma tepki vermesi üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler derede geniş çaplı ıslah çalışması başlatmıştı.

Kurbağalıdere'ye balıklar geri döndü

Yapılan ıslah çalışmalarında ilk önce derenin ağzında biriken tonlarca çamur, vinçlerle çıkarılarak dereye temiz su girişi hızlandırılmıştı.

ÇEVRECİLERİN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

Ayrıca borular döşenerek derenin içine temiz deniz suyu pompalanmaya başlanmıştı. Ancak dereden çıkarılan zehirli çamurların Marmara Denizi’ne dökülmesi çevrecilerin tepkisini çekmişti.

DERENİN RENGİ SİYAHTAN MAVİYE DÖNDÜ

Kurbağalıdere’nin sadece denize döküldüğü yerde değil arka kısımlarından da devam eden ıslah çalışmaları yaklaşık iki ay sonra karşılığını vermeye başladı.

Derenin girişinde teknelerin bağlı olduğu bölümde daha önce siyaha bürünen derenin rengi, maviye dönmeye başladı. Derenin altından gelen hava kabarcıklarında ise büyük bir azalma var.

Kurbağalıdere'ye balıklar geri döndü

BALIKLAR DEREYE GERİ DÖNDÜ

Kurbağalıdere’ye yapılan ıslah çalışmalarının ardından balıklar da geri döndü. Bugün derenin girişindeki kıyılar yavru balık dolu. Çoğunluğunu kefallerin oluşturduğu balık grupları arasında lüfer yavrularının da bulunduğu belirtildi. Dereden gelen kötü kokular ise artık yok denecek kadar az.

Kurbağalıdere'ye balıklar geri döndü

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Islah çalışmaların özellikle derenin arka kısımlardında devam ettiği belirtilirken, Kurbağlıdere’nin aşırı yağmur yaydığı günlerde taşması ve çevreye zarar vermesinin Islah çalışmaları sonucunda ortadan kalkakacağı belirtildi.

Kurbağalıdere'ye balıklar geri döndü

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir