taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6956
6.3128
1469.33
106754.74
269.056
44673.92

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

Akdeniz'de sığınmacıları kurtarma görevini sürdüren 'Professor Albrecht Penck' isimli gemiye, Eylül 2015'te Bodrum açıklarında boğularak ölen Suriyeli Aylan Kurdi’nin adı verildi.

DHA | 11.02.2019 - 06:24..
Whatsapp ile paylaş

2 Eylül 2015'te, Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken, annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedeni, Bodrum sahilinde bulunmuştu.

Aylan Kurdi'nin sahildeki yürek burkan o hali, DHA muhabirince fotoğraflanmış; fotoğraf tüm dünyada ses getirmiş; uluslararası camiada mülteci krizinin yeniden tartışılmasına neden olmuştu.

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

KURTARMA GEMİSİNİN İSMİ "AYLAN KURDİ" OLDU

Alman yardım kuruluşu olan Sea-Eye, Akdeniz’de kurtarma faaliyetlerini sürdüren ‘Professor Albrecht Penck’ adlı geminin ismini değiştirerek, ‘Alan Kurdi’ yaptı. Yeni ismi ile hayat kurtarmaya devam edecek gemi için İspanya’nın Balear Takımadaları'na ait Mayorka Adası'nda bulunan Palma de Mallorca’da bir limanda, tören düzenlendi. Törene; Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, halası Tima Kurdi, politikacılar, dernek görevlileri, gönüllüler ve bölgede yaşayanlar katıldı.

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

"BENİM İÇİN ZOR BİR GÜN"

Törene katılan baba Abdullah Kurdi, duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Bugün benim için çok zor bir gün, zira birçok anıyı yeniden yaşıyorum. Alman kurtarma gemisinin oğlumun adını taşıyacağı için mutluyum. Bu organizasyonda iyi kalpli insanlar var. Oğlumun sahildeki o hali unutulamaz. Karım ve oğullarımın kaybına duyduğumuz üzüntü, bunun gibi oğulları ve kızları trajik biçimde kaybedilen binlerce aile tarafından paylaşıyor."

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

SÖZCÜ: "BU İSİM BİZE YAPTIĞIMIZ İŞİ HATIRLATACAK"

Törende konuşan Sea-Eye Sözcüsü Carlotta Weibl, “Aylan Kurdi ismi, bize yaptığımız işi hatırlatacak. Bu gemiler, kaptanlar, STK'lar ve yanlış yönlendirilmiş politikacılarla yapılan çatışmalarla ilgili değil. Bu Aylan, Galip, Rihan gibi her gün Akdeniz’de boğulan gerçek insanlarla ilgili. Ve bu sevdiklerinin hissetmesi gereken sonsuz acı ve keder ile ilgili” dedi.

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

Kurtarma gemisine Aylan Bebek'in adı verildi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir