taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4695
Euro
7.1866
Altın
1629.05
Borsa
88125.04
Gram Altın
337.826
Bitcoin
38336.81

Kuzu'dan Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı kayıtlara tepki

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, CHP grup toplantısında yayınlanan ses kayıtlarıyla ilgili, "Yapılanı izah etmek mümkün değil. Yapılan yasalara göre suçtur" dedi.

11.02.2014 - 16:54..
Whatsapp ile paylaş

Kuzu'dan Kılıçdaroğlu'nun yayınladığı kayıtlara tepki

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında telefon konuşmaları kayıtlarını aktarmasının suç olduğunu söyledi.

Kuzu, Kılıçdaroğlu'nun bazı telefon konuşma kayıtlarını aktardığını belirterek, yapılanın yasalara aykırı olduğunu savundu. Kuzu, şöyle konuştu:

"Henüz hazırlık soruşturması yapılmamış, soruşturma açılmamış, bir takım kasetleri gelip koca bir grubun karşısında okuyorsunuz. Türkiye de bunu duyuyor. Yarın bu insanlar hakkında dava açılmadığı, bir şey olmadığını varsayalım. Bunu nasıl telafi edeceksin? Sanki gerçek sonuçmuş, mahkeme kararıymış gibi...Arkasından diyorlar ki 'Daha ne olduğu belli olmadan Ergenekon, Balyoz gibi davalarda bir takım belgeler çarşaf çarşaf ortalığa saçıldı.' Biz bunun için yasa çıkardık. 4 bin dava açıldı, bunları yayınlayan, vesaire için.

DOKUNULMAZLIĞA GÜVENEREK HAREKET EDİLEMEZ

Burası Meclis içidir veya dokunulmazlık kapsamına girerek suç oluşturmaz mantığıyla hareket etmek ayrı, sorumsuzluk ayrı...Yapılanı izah etmek mümkün değil. Burada olduğu için belki ifade özgürlüğü denilebilir, onu çok bilemiyorum ama bu mesele yasalara aykırıdır. Yasada suçtur. Burada uygulanır mı bilemiyorum, Meclis çatısı nedeniyle bunları yayınlamak, internete vermek, bunlardan sonuç beklemek... Çünkü ortada bir şey yok, verilmiş bir mahkeme kararı yok."

"GENEL AHLAK AÇISINDAN YANLIŞ BİR TUTUMDUR"

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, konuyla ilgili olarak, "Eğer varsa asıl suç, soruşturmanın gizliliğini ihlal ederek varolduğu söylenen bu kayıtların ifşa edilmesidir. Bu kayıtlar kimin tarafından alınmış, yasal dinleme midir, hukuken geçerliliği var mı, yok mu, gerçek kayıtlar mı bilmiyoruz. Bu iddialar üzerinde hem masumiyet ilkesinin hem de soruşturmanın gizliliğinin ihlali başlı başına suçtur. Yapılanı doğru bulmuyoruz. İnsanların lekelenmeme hakkı vardır. Herkesin sorumlu siyaset yapması gerekir" dedi.

Yapılanı genel hukuk ve genel ahlak açısından yanlış tutum olarak değerlendiren Aydın, bir kişi hakkında iddianın olması halinde bağımsız yargının gereğini yapacağını, kimsenini yargıya müdahalesinin de sözkonusu olmadığını söyledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir