taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6234
Euro
7.3003
Altın
1590.53
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.195
Bitcoin
41698.45

Libya'da 17 Şubat Devrimi kutlandı

Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarına son veren 17 Şubat Devrimi'nin 4'üncü yıl dönümü, başkent Trablus'ta kutlandı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Libya'da 17 Şubat Devrimi kutlandı

libya

Siyasi kriz ve istikrarsızlığın sürdüğü Libya'da, devrimin 4. yılında  Eş-Şuheda (Şehitler) Meydanı'nda yüzlerce kişi toplandı. Kutlamaya araçlarıyla katılanlar, Libya bayrağı ile meydanın çevresinde tur attı. Bayraklarla törende yerini alan Libya güvenlik güçleri de meydanın güvenliğini sağladı.

Bando takımının eşlik ettiği kutlama töreninde, Şuheda Meydanı'na çıkan caddeler Libya bayraklarıyla süslendi. Meydanın üzerinde gösteri uçuşu yapan helikopterden de katılımcılara küçük hediyeler atıldı.

Bu arada çatışmaların sürdüğü Libya'nın ikinci büyük şehri ve "devrimin beşiği" olarak nitelendirilen Bingazi de ise kutlama töreni yapılmadı.

Devrimin ardından siyasi istikrarın sağlanamadığı Libya'da, Mayıs 2014'te emekli General Halife Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla hareket eden Trablus yönetimince engellenmişti.

Olayların ardından bazı milletvekillerinin "Temsilciler Meclisi" adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre'nin desteklediği "Fecr-i Libya Koalisyonu" ile Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu Koalisyonu" arasındaki çatışmalar sürüyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir