taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47485
6.1526
1202.96
91445.28
211.779

Libya'da Ali Zeydan'dan general Haftar'a destek

Eski Başbakan Zeydan, devrimci birliklere karşı "onur savaşı" başlatan emekli general Haftar'a desteğini açıkladı.

21.05.2014 - 01:57..

Libya'da Ali Zeydan'dan general Haftar'a destek

Zeydan, "Bütün Özgürlerin Libyası" adlı özel televizyon kanalında yayımlanan açıklamasında, ülkedeki tüm subaylara, Haftar'ın "onur savaşına" katılma, Libya halkına da Bingazi'de "terörle mücadele eden" Halife Haftar liderliğindeki ordu birliklerine destek verme çağrısı yaptı.

"Devletin geri alınması" için uluslararası toplumla temaslar kurularak destek talep edildiğini belirten Zeydan, "Bu olanlara dünya seyirci kalmayacaktır" dedi.

Zeydan ayrıca, geçici meclis Milli Genel Kongre'yi (MGK) de "güçsüz bir beden" olarak nitelendirerek, "MGK ortadan kaldırılmadan ülkedeki şartlar iyileşmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Trablus Emniyet Müdürlüğünden yalanlama

Öte yandan Trablus Emniyet Müdürü Albay Muhammed es-Suveysi yaptığı açıklamada, Trablus'taki görevli polislerin Haftar'a bağlı gruplara katıldığı yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Suveysi, "Bunlar ortalığı karıştırma amaçlı söylentiler. Trablus Emniyet Müdürlüğü, halk iradesine darbe yapmayacak, ihanet etmeyecektir. Biz halkın yanındayız" ifadesini kullandı.

Bingazi Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler, bugün, Haftar'a bağlı gruplara katıldığını bildirmişti.

Haftar, geçen cuma günü Bingazi'deki devrimci birliklere "tekfircilik ve aşırılık" suçlamasında bulunarak, bu gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu.

Libya Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Haftar'a bağlı birliklerle orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Taburu arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Haftar, 14 Şubat 2014'te televizyon ekranlarından yaptığı açıklamada, askeri ve hayati öneme sahip noktaların ele geçirildiğini ve Milli Genel Kongre'nin çalışmalarının durdurulduğunu ifade etmişti. Dönemin Başbakanı Ali Zeydan ise söz konusu durumu "başarısız darbe girişimi" olarak nitelendirmişti. Olayın ardından Haftar hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ancak bu karar uygulanmamıştı.

Libya'da parlamento seçimleri haziranda

Libya Yüksek Seçim Kurulundan, parlamento seçimlerinin 25 Haziran 2014'te yapılacağı bildirildi.

Libya resmi haber ajansı LANA'da yer alan habere göre, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Saih, seçimlerin 25 Haziran'da yapılacağını ve seçim tarihini geçici meclis Milli Genel Kongre (MGK) başkanlığına tebliğ ettiklerini belirtti.

Görev süresi geçen şubat ayında dolan MGK, seçimlerin tarihini bir yıl erteleyerek görev süresini uzatma kararı almış, bu durum ülkede tartışmalara neden olmuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)