taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4574
6.183
1211.25
93287.16
212.51

Lübnan'da tecavüzcüleri koruyan kanun maddesi kaldırıldı

Tunus ve Ürdün'den sonra Lübnan da, tecavüzcülerin mağdurlarla evlenmeleri durumunda hapisten kurtulmalarını sağlayan kanunu kaldırdı.

Haber Merkezi | 17.08.2017 - 09:07..

lübnan

Ceza kanununun 522 no'lu maddesinin iptali için sunulan tasarı, parlamentonun tamamı tarafından onaylandı. Tasarı şubat ayında parlamentonun ilgili komitesinden geçmişti.

Lübnan'da 1940'lı yıllardan beri yürürlükte olan kanun maddesinin iptali, kadın hakları savunucularının yıllarca süren kampanyalarının ardından geldi.

YENİ HEDEFLER

Aktivistlerin kaldırılmasını talep ettiği kanun maddeleri arasında 15 yaşından küçük biriyle, bu kişinin "rızası" olmak şartıyla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan şahısların, söz konusu kızla evlenmeleri durumunda ceza almamalarını sağlayan düzenleme bulunuyor.

Lübnan'daki ceza kanununda yapılan değişikliğin aynısı, geçen haftalarda önce Tunus, ardından da Ürdün parlamentolarında kabul edilmişti.

Fas ve Mısır da yasalarında benzer değişiklikler yapmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, tartışmalı kanun maddesi Irak, Suriye, Libya, Cezayir, Kuveyt, Filistin ve Latin Amerika'daki bazı ülkeler ile Tacikistan ve Filipinler'de halen yürürlükte.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)