Petrol
92.87
0.57%
Euro
18.2709
0.14%
Dolar
17.9515
0.21%
Altın
1.025
0.31%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.500
0.12%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Ali Güven'den zincirli eylem

  Şarkıcı Ali Güven telif hakları için kendini tamburuna zincirledi.
  • 13.07.2013 - 10:24
  Ali Güven'den zincirli eylem

  Ali Güven den zincirli eylem #1

  Besteleri ve yorumlarıyla tanınan Ali Güven, Mustafa Sandal’ın karısı Emina Sandal’a verdiği “Yolcu” isimli bestesinin Bosna Hersek’te hit olması ve bunun karşılığında 40 bin TL telif alması gerekirken kendisine MESAM tarafından 100 TL ödenmesine tepki için zincirli eylem yaptı. MESAM (Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) binasının önünde kendisini tamburuna zincirleyen Ali Güven, müzisyenlerin haklarını alamamasından şikayetçi oldu.

  KENDİNİ TAMBURUNA ZİNCİRLEYEREK EYLEM YAPTI

  Güven, MESAM’ın her hafta kendi arasında toplantılar yapıp Başkan ve üyelerin ücret ve harcırah aldıklarını sanatçıların bestelerinden elde edilen telif haklarının ise verilmediğini söyledi. Ali Güven, kendisini tamburuna zincirlemesinin nedeninin kendisini sazından müziğinden koparılmaya çalışılmasından dolayı müzikten ve sazından kopmamak için kendisini tamburuna zincirlediğini emeklerinin karşılığı olan telif haklarını istediğini söyledi.  

  Birçok sanatçının telif hakkından mağdur olduğunu bir çoğunun da telif haklarını göremeden emekli bile olamadan ölüp gittiğini ifaden Ali Güven, dört meslek birliğinin egolarından dolayı birleşmemesi sonucu yurtdışındaki SESAM ve GEMA isimli meslek birliğinde biriken telif haklarını alamadıklarını sanatçıların haklarının korunamadığını kaydetti.  

  "EMEKLİ OLAMADAN ÖLÜP GİDECEĞİZ"

  Neden kendisini zincirlediğini açıklayan Güven, “Ben 2009 yılında yolcu isimli bestemi Mustafa Sandal’ın Bosna Hersekli sanatçı olan Amine Sandal’a verdim. Oda biraz düzenleme ile Plemoje isimli şarkısıyla Bosna Hersek’te yıllarca Hit oldu. MESAM bu şarkının telifi olarak yüksek bir rakam alındığını 40 bin TL paranın dörtte birini ödeme yapacağını söyledi. Ben 10 bin TL para beklerken bana 100 TL para verdiler. Verilen para sazımın tellerini dahi karşılamıyor. Biz sanatçıların emeklerinin çalınmasına seyirci kalınmaması için ilk kez böyle bir eylem yapıyorum. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Bakanlarımızdan bu konuya el atmalarını ve sanatçıların haklarını korumalarını istiyorum. Orhan Gencebay geçen yıl bu olaya el atacağım görev yapacağım dedi gitti Akil insanlara katıldı. Sanatçıların sorunlarıyla ilgilenmedi. Selami Şahinle görüştüğümüzde bana ben yıllardır besteler yaptım birçok insanı popüler yaptım tek kazancım bir tek ev oldu” dedi. Güven, “39 yaşındayım, sigortam dahi yok. Emekli olamadan ölüp gideceğiz. Sanatçıların haklarını kendileri alıyorlar. Beni ve benim gibi müzisyenleri sazından ve sanatından koparmaya çalışıyorlar. Bende müzikten kopmamak ve sanatçıların hakkını savunmak için kendimi sazıma zincirledim” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir